Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?

Napędzane siłą mięśni hulajnogi to coraz popularniejsze prezenty nawet dla kilkuletnich dzieci. Zdaniem specjalistów zajmujących się rozwojem najmłodszych to dobra alternatywa w stosunku do tabletów, smartfonów czy gier wideo. Niestety, jak pokazują wyniki kontroli UOKiK, aż 80% (!) hulajnóg dziecięcych sprawdzonych przez Inspekcję Handlową miało wady konstrukcyjne. Jak kupić dobrą hulajnogę? Czy jest to bezpieczna zabawka dla dziecka?

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Jaką hulajnogę kupić dla dziecka?

Napędzane siłą mięśni hulajnogi (czyli nieelektryczne), mogą być świetnym sprzętem dla dziecka wpływającym na rozwój jego sprawności, zmysłu równowagi, koncentracji oraz siły mięśni. Trzeba jednak dobrze zastanowić się, kupując odpowiednią hulajnogę, aby nie stanowiła ona niebezpieczeństwa dla dziecka oraz innych użytkowników chodników czy placów zabaw.

Zdarza się, że nawet jadąc z niewielką prędkością, nasza pociecha może nabawić się poważnej kontuzji. Mimo dość dużej reprezentacji taniego sprzętu warto przyjrzeć się jakości wykonania, posiadanym certyfikatom oraz szczegółom wykończenia takiego pojazdu. Wszelkie ostre, wystające krawędzie lub niebezpieczne wkręty czy śruby można traktować jako argument za rezygnacją z danego modelu. Choćby z tego powodu, cena nie powinna być w tym przypadku podstawowym kryterium wyboru.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dzieckaMartyna Kowalska

Dopasowanie rozmiaru hulajnogi do dziecka

Jeżeli kupujemy hulajnogę dla dziecka, dobrze jest, aby nasza pociecha wcześniej przymierzyła się do niej i sprawdziła, czy bez problemu daje sobie radę z jej kierowaniem i utrzymaniem na niej równowagi.

Jeśli kupujemy taki sprzęt w internecie, przyjrzyjmy się charakterystyce przygotowanej przez producenta, w której powinny znaleźć się kryteria wiekowe, wagowe czy dopasowanie danego modelu do wzrostu dziecka. Jeśli popełnimy na tym etapie błąd, szybko się okaże, że jazda nie będzie sprawiała dziecku frajdy, a wręcz może być zbytnio męcząca, nie mówiąc już o wyższym prawdopodobieństwie upadku. 

UOKiK: Wiele hulajnóg nie nadaje się do użytku

Powyższe porady warto wziąć sobie do serca. Jak informuje ostatni raport Urzędu Konkurencji i Konsumentów na temat bezpieczeństwa zabawek, aż 80%(!)  sprawdzonych przez inspektorów hulajnóg dla dzieci posiadało niezgodności konstrukcyjne.

W ocenie specjalistów najczęściej spotykaną wadą były niewłaściwe odstępy między kołami, co wpływało negatywnie na utrzymanie równowagi przez dziecko i mogło przyczynić się do wypadku. UOKiK zwraca uwagę, że kluczową sprawą w przypadku tego typu sprzętu, jest właściwy montaż oraz wyposażenie dziecka w takie środki ochrony indywidualnej, jak kask, ochraniacze na łokcie i kolana. Większość z dostępnych na rynku zabezpieczeń skutecznie chroni zarówno przed poważnymi obrażeniami jak również powierzchownymi otarciami naskórka.

Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami? Anna Malinowska

Jaki rodzaj hulajnogi wybrać dla dziecka?

Wśród dostępnych na rynku hulajnóg można wyróżnić ich dwa podstawowe typy. Pierwszym jest propozycja dla najmłodszych miłośników jazdy na tego typu sprzęcie. Mowa o trójkołowych hulajnogach, z których dwa koła najczęściej umieszczone są z przodu, niemal idealnie pod kierownicą. Często sterowanie tego typu pojazdem polega na odpowiednim pochylaniu kierownicy, a nie jej skręcaniu jak w przypadku roweru.

Drugim rozwiązaniem jest klasyczna, dwukołowa hulajnoga, która wymaga lepszego zmysłu równowagi oraz opanowania umiejętności skręcania nią w trakcie jazdy. Warto pamiętać, że tego typu rozwiązania znacznie różnią się od siebie, np. masą, a na ten parametr powinniśmy każdorazowo zwracać uwagę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!