Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?

Jest projekt rozporządzenia, które wprowadzi istotne zmiany w popularnym programie 300+ nazywanym oficjalnie pod nazwą „Dobry Start”. Wiadomo, że nowe przepisy mają być przyjęte jeszcze w drugim kwartale 2021 roku.

Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Co to jest program 300+?

Program „Dobry Start” to wsparcie dla rodzin uczących się dzieci, niezależnie od tego, jakie dochody uzyskiwane są w danym gospodarstwie domowym. Pieniądze przyznawane są jednorazowo przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego na każde dziecko, które chodzi do szkoły (nie przedszkola) do dwudziestego roku życia.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami środki przekazywane są do ukończenia dwudziestego czwartego roku życia. Świadczenie dotyczy także dzieci, które uczą się w szkołach policealnych bądź placówkach dla dorosłych – tu jedynym kryterium jest wspomniany wiek ucznia bądź uczennicy.

W 2020 roku z programu skorzystało około 4,45 mln dzieci. Od chwili uruchomienia tego wsparcia w 2018 roku, „Dobry Start” kosztował państwo 4 mld złotych (dane według stanu na grudzień 2020 r.).  Świadczenie to wynosi zgodnie z potoczną nazwą 300 zł.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dzieckaMartyna Kowalska

Jakie zmiany w 300+?

Do tej pory było tak, że obsługa programu Dobry Start spoczywała w gestii gminy lub powiatu np. przez Gminne, lub Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje jednak, żeby odpowiedzialność za realizację programu przekazać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

W opinii autorów nowych przepisów ZUS „dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi”, a to ma być gwarancją efektywniejszego sposobu obsługi należnych wypłat finansowego wsparcia.

Koniec z papierowymi wnioskami 300+?

To jednak nie wszystko. Kolejną proponowaną zmianą jest wprowadzenie wyłącznie elektronicznego składania wniosków o świadczenie w ramach programu „Dobry Start”. To może oznaczać, że nie będzie możliwości składania papierowych formularzy, jak dotychczas. Jedyną obowiązującą formą ubiegania się o wsparcie będzie droga internetowa. Niektóre media już zwróciły uwagę, że może być to problematyczne dla biedniejszych rodzin, które nie posiadają odpowiedniego sprzętu. Nie każdy czuje się także biegły w obsłudze formularzy on-line.

Obecnie, wniosek o wsparcie w ramach programu „Dobry Start” rodzice mogą składać za pomocą formy papierowej podczas wizyty w urzędzie lub przesyłając go pocztą.

Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter?Kto może jeździć na skuterze? Czy potrzebne jest prawo jazdy na skuter? Anna Malinowska

300+ wyłącznie na konto bankowe

Jak czytamy na stronach rządowych, nowe rozporządzenie przewiduje, że wsparcie w ramach programu „Dobry Start” nie będzie już wypłacane gotówką. Formy wypłaty świadczenia mają być ograniczone „wyłącznie do przekazu na rachunek bankowy”.

W ocenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej taka zmiana znacząco wpłynie na koszty obsługi świadczenia 300+. Jak wylicza resort, aktualnie koszty te wynoszą 10 zł na jedno dziecko, bądź osobę dorosłą objętą programem. Nowy projekt rozporządzenia zakłada, że koszty obsługi wyniosą po zmianach 0,1% kwoty, jaka trafia na wypłatę omawianych świadczeń.

Dzięki zmianom, w latach 2021-2031 sumaryczne koszty obsługi wypłat będą wynosiły około 15 mln złotych. W ten sposób, jak szacuje resort, budżet państwa zaoszczędzi we wskazanym okresie 448 mln złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!