Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?

Każdy podatnik, który w związku z trwającą pandemią koronawirusa ma problemy z dochowaniem terminów zapłaty podatku, może wystąpić z wnioskiem o rozłożenie należności na raty, odroczeniem terminu, a nawet… umorzeniem zaległości. Jak rozłożyć należności podatkowe na raty? Czy fiskus może pomóc w kryzysowej sytuacji?

Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Jak może pomóc skarbówka?

Krajowa Administracja Skarbowa, pochwaliła się w jednym z ostatnich komunikatów, że łączna kwota ulgi, jaką przyznała od początku pandemii to ok. 6,8 mld złotych.

Podatnicy mogą zwrócić się zarówno o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty zaległości podatkowej, a nawet o umorzenie zaległości podatkowej. Mogą również skorzystać z notyfikowanego programu pomocowego Covid-19, w ramach którego nie ma limitów pomocy publicznej, w przypadku spełnienia warunków ustawowych” — powiedziała cytowana w komunikacie KAS jej szefowa, Magdalena Rzeczkowska.

Nowoczesna aplikacja dla rolnictwa od 2022 rokuNowoczesna aplikacja dla rolnictwa od 2022 rokuAnna Malinowska

Czy można szukać pomocy w urzędzie skarbowym?

Według zapowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej na pomoc mogą liczyć podatnicy, którzy mają problemy w związku z trwającą pandemią. Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mogą m.in. liczyć na różnego rodzaju ulgi, zarówno stanowiące pomoc publiczną, jak i te, które się do niej nie zaliczają.

Jak wynika ze statystyk KAS, od wiosny 2020 roku, czyli od początku trwającej pandemii, naczelnicy urzędów skarbowych przyznali ulgi, których łączna wartość wynosi około 6,8 mld złotych. Odroczono terminy płatności podatku oraz zapłaty zaległości na ok. 3,8 mln złotych.

Ponadto, rozłożono na raty zapłatę 3 mld zł wynikających z bieżących podatków oraz powstałych w czasie pandemii zaległości. Umorzono także 4 mln zł zaległości. Patrząc na przedstawione wyliczenia i proporcje widać jednak, że umorzenie jest traktowane jako ostateczność.

Jak otrzymać ulgę od skarbówki?

Tutaj kluczowy jest zapis art. 67a Ordynacji podatkowej (Dz. U. 1997 Nr 137 poz. 926). Zgodnie z nim, podatnicy w tym także osoby niebędące przedsiębiorcami mogą wnioskować o rozłożenie należności na raty, umorzenie zaległości lub odroczenie terminu zapłaty zobowiązań podatkowych. Należy w tym celu wypełnić odpowiedni wniosek. I tak:

W przypadku rozłożenia na raty będzie to wniosek RAT-Z ; w przypadku umorzenia wniosek UZ-M;  natomiast jeśli zależy nam na odroczeniu terminu, będzie to dokument oznaczony symbolem TER-Z.

Urzędy wymagają, aby wniosek zawierał rzeczowo i w miarę szczegółowo opisaną sytuację podatnika, która uzasadnia konieczność skorzystania z takiej pomocy. Można opisać swoją sytuację zdrowotną, wpływ obostrzeń na wykonywaną działalność, czy inne zdarzenia, które miały bezpośredni wpływ na pojawienie się problemów finansowych.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dziecka Martyna Kowalska

Pomoc skarbówki a pomoc publiczna

Należy pamiętać, że w przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość wsparcia dla jednego podatnika nie może przekroczyć sumy 200 tys. euro i to w ciągu ostatnich 3 lat. Nieco inny wskaźnik stosuje się dla firm działających w obszarze transportu drogowego towarów – jest to 100 tys. euro. Wszystkie sprawy związane z tego typu wsparciem, można obsłużyć zdalnie za pomocą strony internetowej www.biznes.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!