Nowoczesna aplikacja dla rolnictwa od 2022 roku
Cyfryzacja coraz mocniej wchodzi w świat rolnictwa. Już wkrótce farmerzy za pośrednictwem specjalnej aplikacji będą otrzymywali ostrzeżenia przed załamaniem pogody, agrofagami oraz możliwymi zagrożeniami na polu. Tą samą drogą, każdy konsument będzie mógł sprawdzić pochodzenie produktów oraz środki stosowane podczas ich uprawy. Takie możliwości ma dać aplikacja, jaka powstaje w ramach projektu eDWIN w Wielkopolsce. Ma być dostępna od 2022 roku.
- Anna Malinowska
- /
- 9 kwietnia 2021
Co to jest eDWIN?
Nazwa projektu „eDWIN” to skrót od dość rozbudowanej nazwy „Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Pomysł takiego rozwiązania narodził się w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Jak informuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi aplikacja, która będzie mogła być wykorzystywana przez rolników, samorządy, naukowców oraz konsumentów pojawi się na rynku w połowie 2022 roku. Celem programu jest stworzenie systemu informatycznego o zasięgu ogólnopolskim, który będzie wspierał rolników w obszarze ochrony roślin. Ma to również pozytywnie wpływać na jakość żywności, jaka trafia na polskie stoły.
Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?Jan Wróblewski
Rolnicza aplikacja do ochrony roślin
Jak podkreśla w komunikacie resort rolnictwa, opisywana aplikacja w praktyce ma być oprogramowaniem, którego głównym celem będzie ochrona roślin. System ma wspierać rolników w podejmowaniu odpowiednich decyzji i pomagać w zarządzaniu uprawami.
Twórcy mówią nawet nie o jednej a o czterech elektronicznych usługach, które będą działały na nowej platformie.
Co to jest Wirtualne Gospodarstwo?
„Wirtualne Gospodarstwo” ma być jedną z czterech wspomnianych usług. Ma ona wspomagać rolników w podejmowaniu decyzji na temat celowości i czasu stosowania środków do ochrony upraw. Co więcej, oznaczona uprawa będzie wprowadzona do systemu i monitorowana. To oznacza, że jeśli pojawi się zagrożenie wystąpienia szkodnika czy choroby roślin, rolnik otrzyma powiadomienie. Dzięki temu będzie mógł stosować środki ochronne tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne. Takie rozwiązanie z jednej strony ograniczy koszty, z drugiej zaś przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczeń w środowisku oraz samej żywności.
W ramach usługi „Wirtualne Gospodarstwo” rolnicy będą mogli zadać pytanie doradcom. Inną z funkcji tej usługi będą raporty agrometeorologiczne opracowywane w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego. Będzie ona także bazą danych na temat występowania agrofagów na danym obszarze.
Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życie Anna Malinowska
Jak śledzić pochodzenie produktów?
Inną z usług eDWIN dedykowaną nie tylko rolnikom, ale także konsumentom jest „Śledzenie pochodzenia produktów”. Dzięki niej każdy konsument będzie mógł zapoznać się z „historią” danego produktu, a także zastosowanych środków ochrony.
Ile kosztuje eDWIN?
Projekt eDWIN został zapoczątkowany w 2019 roku na mocy umowy między Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu a Centrum Projektów „Polska Cyfrowa”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 18 mln pochodzi ze środków UE. Pozostała część została sfinansowana z budżetu państwa. Formalnie prace nad systemem mają zakończyć się w maju 2022 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.