Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?

Jak złożyć wniosek? Jakie zmiany od tego roku? Ile wniosków złożono do tej pory? 

Co z dopłatami bezpośrednimi dla rolników?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Ile wniosków złożono?

Z informacji podanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach naboru, wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie złożyło ponad 90 tysięcy osób. Liczba ta stanowi ponad 5 procent wszystkich uprawnionych rolników.

Jak złożyć wniosek?

Co ważne, w tym roku, beneficjenci po raz pierwszy składają wnioski wyłącznie przez internet, za pomocą platformy o nazwie — eWniosek Plus. Do tej pory było to rozwiązanie opcjonalne, jednak od kilku lat cieszące się coraz większym zainteresowaniem.

Na potwierdzenie tych słów wystarczy przytoczyć dane zebrane przez Agencję. Wynika z nich, że w ostatnich latach z możliwości złożenia wniosku przez internet, skorzystało ponad milion rolników. Na tej podstawie stwierdzono, że rolnicy są przygotowani na to, by zarówno Agencja, jak i sam sposób naboru poszły w tę stronę. Co prawda sam proces przygotowania trwał dosyć długo i odbywał się stopniowo, jednak na ten moment aplikacja jest już gotowa. 

Czy można liczyć na pomoc przy wypełnianiu wniosku?

Prezes ARiMR Halina Szymańska zapewniła, że każdy będzie w stanie poradzić sobie z dokumentami indywidualnie. Oznacza to, że nikomu nie powinien przeszkodzić ewentualny brak możliwości skorzystania z pomocy doradców w biurach powiatowych ARiMR.

Warto jednak wiedzieć, że kierownicy biur powiatowych ARiMR zostali zobligowani do zapewnienia rolnikom, ewentualnej pomocy technicznej w wypełnianiu i składaniu wniosków przez internet. W ramach wypełniania wniosku rolnik podaje informacje na temat poszczególnych upraw. Należy wiedzieć, że dotyczy to wszystkich rolników, a nie tylko tych, którzy posiadają powyżej 10 ha gruntów ornych. Informacje, które zostaną zebrane podczas wypełniania wniosków, posłużą do realizacji działań PROW.

Jakie możliwości daje aplikacja?

Na ten moment, największą zaletą aplikacji dla rolników, jest możliwość szybkiej weryfikacji stanu swoich wniosków. W przyszłej perspektywie finansowej UE rolnicy mają zyskać sposobność aplikowania przez internet o środki ze wszystkich programów rozwojowych, w tym składania wniosków o wsparcie inwestycyjne.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski będzie można składać do 17 maja 2021 r. MRiRW poinformowało również o możliwości złożenia wniosku po tym terminie. Ma to związek, z tym że 15 maja przypada w sobotę. Złożenie wniosku musi jednak nastąpić nie później niż do 11 czerwca 2021 r. Co ważne, w przypadku wniosków złożonych po 17 maja każdy dzień zwłoki będzie oznaczać obniżenie przysługujących płatności o 1 procent.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Wnioski

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!