Powstaje Krajowa Strategia Edukacji Finansowej

Wiedza Polaków o finansach systematycznie rośnie – wynika z badania OECD, jednak jak pokazują analizy, ciągle mało myślimy o finansowej przyszłości i nadal zbyt mało oszczędzamy w dłuższym terminie. Ministerstwo Finansów chce opracować Krajową Strategię Edukacji Finansowej, która będzie wspierana przez Komisję Europejską. Bruksela właśnie zaakceptowała wniosek w tej sprawie.

Powstaje Krajowa Strategia Edukacji Finansowej
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Skuteczna edukacja finansowa

Resort finansów chce kłaść duży nacisk na wzmacnianie roli i znaczenia edukacji finansowej. W ocenie szefa tego resortu Tadeusza Kościńskiego jest ona potrzebna w codziennym życiu i powinna kształtować umiejętności, które pozwolą lepiej funkcjonować ludziom na rynku finansowym.

Ministerstwo chce, aby Krajowa Strategia Edukacji Finansowej posiadała wsparcie tzw. Instrumentu Wsparcia Technicznego UE (IWT), czyli programu, który wspiera kraje należące do wspólnoty w opracowywaniu oraz wdrażaniu reform. Zgodnie z zasadami, o taką pomoc musi zwrócić się zainteresowane państwo. W rozpoczynającej się perspektywie budżetowej to kontynuacja programu wspierania reform strukturalnych.

Edukacja finansowa z funduszy unijnych

Choć resort finansów był koordynatorem prac nad wnioskiem w tej sprawie do Komisji Europejskiej, całość powstawała przy udziale aż 9 instytucji, jakie wchodzą w skład Rady Edukacji Finansowej.

Oprócz Ministerstwa Edukacji i Nauki, w pracach wziął udział także KNF, NBP, UOKiK, GPW, KDPW, BFG oraz Rzecznik Finansowy. Wiadomo już, że ich udział nie zakończy się jedynie na wniosku, ale będą one uczestniczyły w pracach nad realizacją całego projektu edukacyjnego.

Jak powinna wyglądać edukacja finansowa?

Prowadzone działania edukacyjne są zróżnicowane. Prowadzi je wiele podmiotów, jak choćby wymienieni przed chwilą członkowie Rady Edukacji Finansowej, stowarzyszenia branżowe czy liczne fundacje, które w statutach mają wpisaną działalność edukacyjną.

W opinii MF działania na rzecz edukacji finansowej, jakie były dotąd prowadzone, wymagają zacieśnienia współpracy wszystkich stron. Szansą na taką integrację jest opracowanie Krajowej Strategii Edukacji Finansowej, której rolą będzie wskazanie głównych kierunków oraz odpowiedniego zaplanowania działań. Na końcu tej drogi ma nastąpić wzrost kompetencji finansowych wśród obywateli.

Finansowa wiedza Polaków

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o fatalnych danych na temat wiedzy finansowej najmłodszego pokolenia. Z przytoczonych w artykule badań KRD wynika, że młodzi Polacy słabo wypadają pod tym względem na tle całej populacji.

Międzynarodowe badanie OECD plasuje wiedzę finansową Polaków na ósmym miejscu wśród 26 badanych państw. To o niebo lepszy rezultat niż w podobnym raporcie z 2015 roku, kiedy zajęliśmy ostatnie, 29. wówczas, miejsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!