Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu
Z 83 do 90 procent wzrósł w ciągu roku odsetek młodych osób w wieku od 18 do 24 lat, które negatywnie oceniają swoją wiedzę finansową — wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021”. Z jednej strony, młodzi Polacy mało wiedzą o finansach, z drugiej zaś spada odsetek badanych, którzy nie widzą potrzeby dołączania tego typu elementów do programu nauczania w szkołach.

- Anna Malinowska
- /
- 30 marca 2021
Mała wiedza młodych Polaków o finansach
Niska wiedza o finansach młodych Polaków może przynosić katastrofalne dla nich samych skutki. Niedawno na łamach Dziennika Prawnego pisaliśmy o innym badaniu, z którego wynika, że młodzi ludzie coraz mocniej się zadłużają i stosunkowo często mają problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.
Według KRD problemy z długami ma obecnie 640 tysięcy Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 36. roku życia. Liczbę tą można porównać z aktualną populacją miasta Wrocław.
Według badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021” przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację GPW w ciągu roku z 83 do 90% wzrósł odsetek młodych konsumentów w wieku od 18 do 24 lat, którzy w badaniu ankietowym dokonali negatywnej samooceny w tym obszarze. To oznacza, że jedynie co dziesiąty młody Polak, jest zadowolony z wiedzy, jaką posiada na temat finansów.
W przypadku całego społeczeństwa wyniki badania nie wypadają aż tak źle. 49% dorosłych Polaków ocenia swoją wiedzę finansową, jako „raczej małą” bądź „bardzo małą”.
Matura 2023 – szykują się spore zmianyMikołaj Frączak
Potrzeba edukacji ekonomicznej w Polsce
To, co może cieszyć, to znaczący spadek (i to do marginalnych wartości) odsetka Polaków, którzy nie widzą potrzeby wprowadzania obowiązkowych zajęć dotyczących finansów w systemie oświaty. O ile w 2020 roku tego zdania było 8% badanych, o tyle w 2021 taką opinią podzieliło się tylko 3% respondentów.
Co więcej, ponad ¾ badanych jest przekonanych o szczególnej roli szkoły oraz nauczycieli w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej. O ile rok temu taką opinię wyraziło 66% osób, o tyle obecnie z tą tezą identyfikuje się aż 77% badanej populacji. Prawie połowa respondentów (49%) uważa, że kluczowym miejscem nabywania wiedzy o finansach jest rodzinny dom.
Gdzie uczyć o finansach?
Ciekawie kształtują się odpowiedzi na pytanie, na którym etapie edukacji powinno się rozpocząć edukację na tematy finansowe. Aż 10% jest zdania, że elementy tego typu wiedzy powinno się przekazywać dzieciom już… w przedszkolu. Zdecydowana większość, bo 60% wskazuje szkołę podstawową. Co czwarty pytany, jako idealne miejsce na tego typu zajęcia wskazał szkołę średnią. Tylko 1% odpowiedział, że wiedza finansowa powinna być przekazywana na studiach.
Nikt nie opowiedział się, że możliwością, by wiedza finansowa była przekazywana dopiero w pracy. O ile brzmi to rozsądnie, warto przypomnieć, że w tym samym badaniu rok wcześniej, takiego zdania było aż 10% respondentów (!)
Rośnie zadłużenie młodych Polaków Martyna Kowalska
Jakie tematy ekonomiczne najbardziej interesują Polaków?
57% badanych wskazało, że chciałoby wiedzieć więcej na tematy związane z finansami i funkcjonowaniem gospodarki. Nieco mniej, bo 53% odczuwa potrzebę powiększenia swej wiedzy na temat zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. 37% chce poznać lepiej zasady inwestowania, a co czwarty badany opowiada się za tematyką związaną z przedsiębiorczością.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.