Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu

Z 83 do 90 procent wzrósł w ciągu roku odsetek młodych osób w wieku od 18 do 24 lat, które negatywnie oceniają swoją wiedzę finansową — wynika z badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021”. Z jednej strony, młodzi Polacy mało wiedzą o finansach, z drugiej zaś spada odsetek badanych, którzy nie widzą potrzeby dołączania tego typu elementów do programu nauczania w szkołach.

Młodzi Polacy mało wiedzą o finansach – druzgocące wyniki raportu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 marca 2021

Mała wiedza młodych Polaków o finansach

Niska wiedza o finansach młodych Polaków może przynosić katastrofalne dla nich samych skutki. Niedawno na łamach Dziennika Prawnego pisaliśmy o innym badaniu, z którego wynika, że młodzi ludzie coraz mocniej się zadłużają i stosunkowo często mają problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

Według KRD problemy z długami ma obecnie 640 tysięcy Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 36. roku życia. Liczbę tą można porównać z aktualną populacją miasta Wrocław.

Według badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2021” przeprowadzonego przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację GPW w ciągu roku z 83 do 90% wzrósł odsetek młodych konsumentów w wieku od 18 do 24 lat, którzy w badaniu ankietowym dokonali negatywnej samooceny w tym obszarze. To oznacza, że jedynie co dziesiąty młody Polak, jest zadowolony z wiedzy, jaką posiada na temat finansów.

W przypadku całego społeczeństwa wyniki badania nie wypadają aż tak źle. 49% dorosłych Polaków ocenia swoją wiedzę finansową, jako „raczej małą” bądź „bardzo małą”.

Matura 2023 – szykują się spore zmianyMatura 2023 – szykują się spore zmianyMikołaj Frączak

Potrzeba edukacji ekonomicznej w Polsce

To, co może cieszyć, to znaczący spadek (i to do marginalnych wartości) odsetka Polaków, którzy nie widzą potrzeby wprowadzania obowiązkowych zajęć dotyczących finansów w systemie oświaty. O ile w 2020 roku tego zdania było 8% badanych, o tyle w 2021 taką opinią podzieliło się tylko 3% respondentów.

Co więcej, ponad ¾ badanych jest przekonanych o szczególnej roli szkoły oraz nauczycieli w przekazywaniu wiedzy ekonomicznej. O ile rok temu taką opinię wyraziło 66% osób, o tyle obecnie  z tą tezą identyfikuje się aż 77% badanej populacji. Prawie połowa respondentów (49%) uważa, że kluczowym miejscem nabywania wiedzy o finansach jest rodzinny dom.

Gdzie uczyć o finansach?

Ciekawie kształtują się odpowiedzi na pytanie, na którym etapie edukacji powinno się rozpocząć edukację na tematy finansowe. Aż 10% jest zdania, że elementy tego typu wiedzy powinno się przekazywać dzieciom już… w przedszkolu. Zdecydowana większość, bo 60% wskazuje szkołę podstawową. Co czwarty pytany, jako idealne miejsce na tego typu zajęcia wskazał szkołę średnią. Tylko 1% odpowiedział, że wiedza finansowa powinna być przekazywana na studiach.

Nikt nie opowiedział się, że możliwością, by wiedza finansowa była przekazywana dopiero w pracy. O ile brzmi to rozsądnie, warto przypomnieć, że w tym samym badaniu rok wcześniej, takiego zdania było aż 10% respondentów (!)

Rośnie zadłużenie młodych PolakówRośnie zadłużenie młodych Polaków Martyna Kowalska

Jakie tematy ekonomiczne najbardziej interesują Polaków?

57% badanych wskazało, że chciałoby wiedzieć więcej na tematy związane z finansami i funkcjonowaniem gospodarki. Nieco mniej, bo 53% odczuwa potrzebę powiększenia swej wiedzy na temat zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. 37% chce poznać lepiej zasady inwestowania, a co czwarty badany opowiada się za tematyką związaną z przedsiębiorczością.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!