5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć?

30.000 złotych – taką łączną sumę na każde dziecko uprawnione do otrzymywania 500+ otrzymali dotąd rodzice od początku istnienia rządowego programu, który ruszył równe 5 lat temu. To oznacza, że gdyby udało się odłożyć wszystkie pieniądze otrzymane w ramach świadczenia wychowawczego, to w przypadku czwórki uprawnionych dzieci, łączna kwota na ich koncie powinna wynieść… 120.000 złotych. Przypomnijmy jednak, że na początku świadczenie przyznawano dopiero na drugie i kolejne dziecko.

5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Od kiedy wypłacane jest świadczenie Rodzina 500+?

1 kwietnia 2021 roku mija pięć lat, odkąd działa program Rodzina 500+ polegający na comiesięcznym świadczeniu na dziecko w wysokości 500 złotych. Program został uruchomiony dokładnie z początkiem kwietnia 2016 roku. Początkowo, świadczenia nie były jednak wypłacane na każde dziecko, a jedynie na drugie i trzecie. Wyjątkiem była sytuacja, w której rodzina, nie przekraczała progu dochodowego. Wówczas świadczenie wypłacane było także na najstarszą pociechę.

Ile można odłożyć z 500+?

Wszystko oczywiście zależy od dwóch czynników – możliwości finansowych rodziny oraz umiejętności oszczędzania. Inna rzecz, że wielu rodziców, decydowało się przeznaczyć środki od państwa np. na dodatkowe zajęcia dzieci, wakacje czy sprzęt komputerowy, na który w normalnych warunkach nie mogli sobie pozwolić. Dlatego, trudno oczekiwać, że każda rodzina otrzymująca 500+ powinna mieć na koncie określoną kwotę.

Dla wyobrażenia sobie skali comiesięcznych wpływów, można jednak zsumować wszystkie dotychczasowe środki przyznane w ramach rządowego programu. Comiesięczna wpłata 500 złotych daje w ciągu roku kwotę 6 tysięcy złotych. Z kolei na przestrzeni 5 lat istnienia programu to już 30 tys. złotych. Rachunek jest prosty. W przypadku trójki uprawnionych dzieci łączna kwota regularnych przelewów wyniosła dotąd 90 tys. złotych

500+ a inflacja

Inna rzecz to inflacja. Świadczenie od 5 lat pozostaje na niezmiennym poziomie 500 złotych. W tym czasie zdążyliśmy doświadczyć już znacznego wzrostu cen wielu produktów, a także kilkukrotnego podnoszenia płacy minimalnej. Rosło także średnie wynagrodzenie. To oznacza, że 500 złotych w 2016 roku i w 2021 roku, to zupełnie dwie różne wielkości pod względem siły nabywczej, czyli tego ile możemy za taką kwotę kupić.

Ile kosztuje budżet Rodzina 500+?

Od 1 kwietnia 2016 roku do rodziców dzieci trafiło już ponad 141 mld złotych. Obecnie świadczeniem wychowawczym objętych jest 6,6 mln dzieci. Licząc od narodzin dziecka, do osiągnięcia przez nie pełnoletności, łączna suma przekazanych środków (zakładając, że wsparcie zostanie utrzymane i nie ulegnie zmianie jego wysokość) powinna wynieść 108 tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!