Kiedy trzynasta emerytura?

Prawie 10 milionów emerytów i rencistów czeka na tzw. „trzynastkę” czyli dodatkowe świadczenie obiecane przez rząd. ZUS wyda w ten sposób ponad 12 mld złotych. Kiedy oczekiwany bonus trafi do emerytów i rencistów?

Kiedy trzynasta emerytura?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 kwietnia 2021

Od kiedy 13. emerytura?

Wiele osób zastanawiało się, czy jest jakakolwiek szansa na trzynaste świadczenie przed świętami. Jak się okazuje, część z nich mogła spotkać niespodzianka. Według informacji ministerstwa rodziny  i polityki społecznej, wypłata dodatkowych świadczeń ruszyła 1 kwietnia. To oznacza, że część emerytów i rencistów otrzyma bonus od państwa tuż przed Wielkanocą. Zdecydowana większość, otrzyma jednak dodatek już po świętach.

Co to jest trzynasta emerytura?

Tzw. trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które jest wypłacane z urzędu. Oznacza to, że aby ubiegać się o tego typu wsparcie nie trzeba składać dodatkowych podań, wniosków czy oświadczeń. Zgodnie z przepisami większość osób otrzyma ją w kwietniu. Nieco dłużej poczekają na nią osoby, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne. W ich przypadku, pieniądze dotrą na ich konta dopiero w maju.

Jak informuje resort rodziny, wypłaty trzynastek są realizowane zgodnie z ogólnymi zasadami, jeśli termin comiesięcznej płatności wypada w sobotę, niedzielę czy święta. Już wiadomo, że pierwsze przelewy dla emerytów zostały wysłane w czwartek, 1 kwietnia.

Dla kogo 13 emerytura?

Dodatkowe świadczenia otrzyma 9,8 mln emerytów i rencistów. Kluczowym wymogiem jest to, aby osoby te na dzień 31 marca były uprawnione do emerytury. Mowa tutaj zarówno o pomostówkach, okresowych emeryturach kapitałowych, emeryturach częściowych, czy nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.

Trzynastkę otrzymają także osoby, które na koniec marca posiadały rentę z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniową, wypadkową, socjalną, rodzinną, rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenia i zasiłki przedemerytalne etc.

Ile wynosi trzynasta emerytura?

Zgodnie z ustalonymi zasadami, trzynasta emerytura jest wypłacana w wysokości 1250,88 zł czyli najniższej emerytury obowiązującej od marca 2021 roku.

Jak informuje resort rodziny — „z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!