40 mld złotych wypłacili ubezpieczyciele w 2020 roku

Prawie 40 mld złotych z odszkodowań i świadczeń otrzymali klienci firm ubezpieczeniowych działających w Polsce w 2020 roku. Na różnego rodzaju ubezpieczenia przeznaczyli około 63,5 mld złotych – mimo pandemii to podobny wynik jak rok wcześniej, ocenia Polska Izba Ubezpieczeń.

40 mld złotych wypłacili ubezpieczyciele w 2020 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Pandemia a ubezpieczenia

Jak wylicza wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek, Polacy otrzymali od ubezpieczycieli w 2020 roku 39,7 mld złotych, co jest wynikiem niemal identycznym, jak w 2019 roku, a różnica nie jest większa niż 3,5 procent. Co ciekawe, mimo dużo mniej zatłoczonych w pandemii ulic, nie spadły wypłaty związane z OC komunikacyjnym. Co więcej, wartość pojedynczych szkód była wyższa.O ile średnia składka za ubezpieczenie OC ppm spadła z 523 zł do 500 zł, to wartość średniej szkody wzrosła z 7,8 tys. zł do 8,2 tys. zł” – ocenia wiceprezes PIU.

Zgodnie z wyliczeniami PIU w 2020 roku, Polacy wpłacili na ubezpieczenia około 63,5 mld złotych – tu również nie widać różnicy w porównaniu z przedpandemicznym rokiem 2019. Jak tłumaczy prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński - „zachowanie przez klientów ochrony jest kluczowe, bo pandemia nie oznacza, że zwykłych, codziennych szkód zdarza się mniej” — ocenił.

Oszustwo na zagraniczną paczkęOszustwo na zagraniczną paczkęMartyna Kowalska

Jakich odszkodowań było najwięcej w 2020 roku?

PIU zdecydowało się przedstawić bardziej szczegółowe dane. W puli 39,7 mld zł odszkodowań znalazło się 17,4 mld zł z ubezpieczeń na życie. Z kolei z ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli zarówno OC jak i AC wypłacono 4,5 mld zł.

W przypadku pozostałych ubezpieczeń, łącza suma odszkodowań i świadczeń wyniosła 7,8 mld złotych.

W co inwestują ubezpieczyciele?

Z danych izby zrzeszającej ubezpieczycieli wynika, że ponad 87 mld złotych aktywów ubezpieczycieli zostało ulokowanych w obligacjach oraz innych papierach wartościowych charakteryzujących się stałą kwotą dochodu – czyli tych, których celem jest wsparcie finansów publicznych oraz działań progospodarczych. Z kolei 17 mld złotych przeznaczono na zakup akcji spółek notowanych na warszawskiej giełdzie oraz w innych papierach, które przynoszą zmienną stopę dochodu.

Co grozi za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca?Co grozi za nielegalne zatrudnienie cudzoziemca? Michał Górecki

Kondycja finansowa ubezpieczycieli w Polsce

Ubezpieczyciele działający w Polsce mogą mówić o silnej pozycji kapitałowej. Tylko w 2020 roku wypracowali 6 mld złotych zysku netto. Nominalnie wynik wygląda dobrze, jednak jest on gorszy o 15,6% w porównaniu do odnotowanego w 2019 roku. Budżet państwa zarobił na ich działalności 1,4 mld złotych z tytułu podatku dochodowego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!