Oszustwo na zagraniczną paczkę

Do katalogu oszustw, których ofiarą paść może każdy, katowicka skarbówka dopisała właśnie kolejne. Tamtejsza Izba Administracji Skarbowej przestrzega przed wyjątkowo perfidnym sposobie na wyłudzenie pieniędzy – mowa o oszustwie „na zagraniczną paczkę”. Na czym ono polega i kiedy w naszej głowie powinna zapalić się ostrzegawcza lampka?

Oszustwo na zagraniczną paczkę
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Na czym polega oszustwo na zagraniczną paczkę?

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, ku przestrodze opisała na swojej stronie internetowej historię mieszkanki województwa śląskiego. Najpierw otrzymała ona informację, że ma do odbioru paczkę nadaną w innym kraju. Kolejne wiadomości sprowadzały się do kolejnych, nieprawdziwych informacji o rzekomym zatrzymaniu przesyłki przez służby celne. Kobieta została pouczona, że w związku z należnościami celno-podatkowymi oraz ubezpieczeniem jest zobowiązana zapłacić kilka tysięcy złotych.

Dla wzmocnienia przekazu oszuści poinformowali ją, że musi wpłacić te pieniądze w związku z „zagrożeniem bezpieczeństwa międzynarodowego”. Wpłata środków miała zagwarantować jej wydanie przesyłki oraz odstąpienie od dalszej kontroli.

W tym przypadku presja oszustów przyniosła spodziewany rezultat. Kobieta przekazała im kilkanaście tysięcy złotych, choć na tym „transakcje” miały się nie skończyć. Przestępcy upominali się bowiem o kolejne wpłaty.

Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życieUstawa „Lokal za grunt” weszła w życieAnna Malinowska

Kto jest najbardziej narażony na oszustwa?

Według Izby Administracji Skarbowej w Katowicach najczęściej ofiarami podobnych przestępstw padają osoby starsze, dlatego warto rozmawiać z rodzicami, czy dziadkami o niestandardowych próbach wyłudzeń. Katalog pomysłów przestępców nie kończy się jedynie na popularnych oszustwach „na policjanta”, czy „na wnuczka”.

Jak organy celne informują o należnościach przywozowych?

Jak poinformowano w komunikacie — „Organy celne przy odprawie celnej  przesyłek w obrocie pocztowym,  gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem, zawsze wydają decyzję wymiarową w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna lub e-mailowa”.

Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Anna Malinowska

Jak sprawdzić co dzieje się z paczką z zagranicy?

Statystyki pokazują, że coraz więcej kupujemy w sieci, także poza granicami Polski. Dlatego łatwo jest oszustom zbudować historię wokół zamówionej paczki i wejść w psychologiczną grę, której efektem ma być przekazanie im określonej sumy pieniędzy. Pamiętajmy, że każda przesyłka ma nadany numer, dzięki któremu, za pomocą systemów firm kurierskich czy logistycznych możemy sprawdzić co dzieje się z nią w danym momencie.

Jeśli okaże się, że przesyłka adresowana do nas zostanie zatrzymana do kontroli przez celników, pojawi nam się odpowiedni komunikat w systemie.

Bilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w MałopolsceBilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w Małopolsce Martyna Kowalska

Nieznana osoba upomina się o pieniądze – co robić?

Jeśli jakakolwiek osoba wzywa nas do szybkiej zapłaty, niezależnie od przedstawionej przez nią historii, powinniśmy zachować najwyższą ostrożność. Już na tym etapie, jest to dobry moment, by skontaktować się z policją i sprawdzić, czy przypadkiem nie kontaktuje się z nami oszust. Każdy podejrzany telefon, powinniśmy zgłosić na najbliższej komendzie pod numerem 997 lub 112.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!