fb

Mandaty za brudny pojazd - nawet 250 złotych

Zaniedbana taksówka, brudny bus, nieuprzątnięty autokar – takie przewiny będą karane mandatami od 100 do 250 złotych. Chodzi o przepisy nakazujące przewoźnikom utrzymywanie właściwych warunków higieny, a także odpowiedniego stanu sanitarnego środka transportu. Nowe stawki mandatów za brudny pojazd weszły w życie od 10 kwietnia 2021 roku.

Mandaty za brudny pojazd - nawet 250 złotych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 kwietnia 2021

Mandaty dla przewoźników za nieporządek

Właściciele brudnych pojazdów słono zapłacą za swoje zaniedbania. Mowa jest jednak wyłącznie o taksówkarzach, przewoźnikach bus, czy firmach obsługujących transport autobusowy. 10 kwietnia 2021 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia premiera ws. wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Ze zmianami można zapoznać się w Dz.U. 2021 poz. 556.

To dokładnie ten sam akt prawny wprowadzający wysokie mandaty, za niewłaściwy nadzór nad psem, o czym pisaliśmy tutaj.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dzieckaMartyna Kowalska

Nowe wykroczenie w taryfikatorze mandatów

Wykroczenie, które zostało określone jako „nieutrzymywanie przez przewoźnika obowiązanego do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, środka transportu we właściwym stanie sanitarnym” jest zupełnie nowe w taryfikatorze. Jeżeli przewoźnik nie zadba o należytą czystość pojazd oraz jego stan sanitarny musi liczyć się z mandatem mieszczącym się w „widełkach” od 100 do 250 złotych.

Zgodnie z przepisami, wyżej wymieniony mandat może zostać nałożony na taksówkarza oraz kierowcę autobusu lub busa.

KAS: Transfer 25 mln bez podatku w spółce, na której czele stał bezdomnyKAS: Transfer 25 mln bez podatku w spółce, na której czele stał bezdomny Mikołaj Frączak

Mandat za brudne auto nie dotyczy wszystkich?

W związku powyższym warto pamiętać, że mandat według powyższej taryfy nie dotyczy kierowców, którzy używają auta we własnym zakresie. Nie jest prawdą, jakoby nowa sankcja miała dotyczyć wszystkich. Przedstawione przepisy dotyczą tylko i wyłącznie przewoźników.

Nie zmienia to faktu, że nawet jeśli nie jesteśmy wymienionymi przewoźnikami, powinniśmy dbać o stan czystości samochodu. Pokryte brudem czy błotem światła, kierunkowskazy lub szyby mogą być zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa oraz innych użytkowników dróg. Jeżeli będziemy prowadzić brudne auto, które dodatkowo będzie miało nieczytelne z tego powodu tablice rejestracyjne, musimy się liczyć z karą wymierzoną na podstawie innych przepisów do 500 zł. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!