Policja: możliwe konsekwencje wycieku danych z Facebooka

Na początku kwietnia 2021 roku, pojawiła się informacja, że w sieci opublikowano dane milionów użytkowników Facebooka, w tym także z Polski. Tak, jak każdy wyciek danych, również i ten może spowodować problemy. Jak informuje polska policja, już odnotowano pierwsze próby logowań, dokonywane przez osoby trzecie do różnych serwisów, poprzez opcję „Zaloguj się przez konto Facebook”. To oznacza, że możemy mieć prawdopodobnie do czynienia z pierwszymi konsekwencjami ostatniego wycieku danych.

Policja: możliwe konsekwencje wycieku danych z Facebooka
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 kwietnia 2021

Wyciek danych z Facebooka – jakie możliwe problemy?

W kwietniu 2021 roku policja w Polsce odnotowała już pierwsze przypadki zastosowania prób logowań do różnych systemów internetowych posiadających opcję „Zaloguj się przez konto Facebook”. Sprawa może mieć związek z opublikowaniem w sieci danych użytkowników tego najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego.

Według policji sprawcy korzystając właśnie z tej metody, próbują uzyskać dostęp do innych serwisów. Ich kluczem mają być dane użytkowników Facebooka.

Hiszpania kusi kolejnych inwestorów. Również tych z drugiego krańca EuropyHiszpania kusi kolejnych inwestorów. Również tych z drugiego krańca EuropyBartosz Tomczyk

Jak rozpoznać próbę oszustwa na dane z Facebooka?

Policja ustaliła, że na skrzynki mailowe potencjalnych pokrzywdzonych trafiały informacje z różnych źródeł, sprowadzające się do konieczności aktywacji konta. Ujawniono, że dane wykorzystywane były m.in. do prób aktywowania usług streamingu, co w opinii funkcjonariuszy „mogłoby doprowadzić do pozyskania innych wrażliwych danych, np. numerów kart płatniczych, numerów PESEL”.

Kradzież danych — jak się chronić?

Po pierwsze, każda osoba, która otrzymała na swojego maila wiadomość z linkiem aktywacyjnym jakiejkolwiek usługi, której nie zamawiała, powinna zaniechać jakichkolwiek działań w tym zakresie. Oszuści tylko czekają na to, że roztargniony użytkownik popełni błąd i postąpi według instrukcji zawartej w mailu.

Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego? Michał Górecki

Proste zabezpieczenia przed kradzieżą kont w internecie

Po pierwsze, aby ustrzec się potencjalnych problemów wynikających z kradzieży danych, należy wypracować nawyk regularnej zmiany haseł dostępu do wszelkich osobistych czy służbowych zasobów cyfrowych. Nawet jeśli ktokolwiek przejąłby nasze hasła, będzie miał w takim przypadku utrudnione zadanie. Wielu internautów przyznaje, że stara się zmieniać kody dostępu przynajmniej raz na miesiąc. Warto również pamiętać, by nie stosować tych samych haseł do różnych usług w internecie. W przypadku zdobycia przez hackerów jednego hasła nie uzyskają oni wtedy  dostępu do innych kont.

Po drugie, trzeba w miarę możliwości stosować tzw. uwierzytelnienie dwuskładnikowe, polegające na tym, że logując się do jakiejkolwiek wirtualnej usługi, oprócz hasła potrzebujemy także kodu, jaki zostanie wygenerowany przez system i przesłany na nasz telefon komórkowy w formie wiadomości SMS. Tego typu zabezpieczenia są wręcz niemożliwe do złamania przez oszustów działających w przestrzeni internetowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!