Noga z gazu na S8. Odcinkowe pomiary prędkości w Warszawie i Markach

Na stołecznym odcinku drogi ekspresowej S8  pojawią się urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości – informuje Generalny Inspektorat Transportu Drogowego. Wiadomo, że pomiary będą prowadzone w dwóch miejscach i w obu kierunkach. Urządzenia staną w Warszawie oraz w Markach. Gdzie dokładnie będzie trzeba zwolnić? Znamy dokładne lokalizacje.

Noga z gazu na S8. Odcinkowe pomiary prędkości w Warszawie i Markach
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Gdzie odcinkowy pomiar prędkości na S8?

Według zapowiedzi Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), lokalizacje stref pomiarowych na drodze ekspresowej S8 zostały wytypowane wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Decyzje poprzedzone zostały analizą ruchu i bezpieczeństwa drogowego.

Pierwszy odcinek, na którym zbyt szybka jazda nie ujdzie płazem kierowcom, zlokalizowany będzie w Warszawie między węzłem Konotopa a węzłem Bemowo przy ul. Lazurowej. Drugi natomiast zostanie zainstalowany między węzłami Łabiszyńska i Piłsudskiego w Markach.

Od 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto PacjentaOd 1 maja 2021 r. ZIP przechodzi do historii. Zastąpi go Internetowe Konto PacjentaMartyna Kowalska

Skuteczność odcinkowego pomiaru prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości to bardzo skuteczny sposób na wyłapywanie pojazdów poruszających się z nieprzepisową prędkością. W dużym skrócie polega na obliczaniu średniej prędkości przejazdu na całym odcinku objętym pomiarem dla konkretnego samochodu. Jeśli wartość jest wyższa od zastosowanych w danym miejscu ograniczeń, wtedy mandat jest nieuchronny. Trudno bowiem dyskutować z matematyką.

Jak napisano w komunikacie GITD — „Wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, poprzez ich kluczową zaletę jaką jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu”. 

Jak wygląda system odcinkowego pomiaru prędkości?

Na system składa się m.in. zespół kamer, który automatycznie określa czas wjazdu i wyjazdu danego auta z odcinka objętego kontrolą. Jest w stanie przyporządkować do konkretnego pojazdu, którym złamano przepisy wiele danych m.in. miejsca oraz dokładnego czasu pomiaru, maksymalnej dozwolonej prędkości itd.

System jest w stanie określić także pas ruchu, po którym poruszało się dane auto. Zastosowana technologia pozwala także na wysokiej jakości zdjęcia, wykonane również w nocy oraz warunkach gorszej widoczności. Wszystkie dane trafiają do centralnej bazy CANARD.

Zamiast 3,5 t będzie 4,25 t – nowe uprawnienia prawa jazdy kategorii BZamiast 3,5 t będzie 4,25 t – nowe uprawnienia prawa jazdy kategorii B Mikołaj Frączak

Ile kosztują urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości?

Dzięki współpracy z GDDKiA wszystkie niezbędne urządzenia zostaną zamontowane na istniejącej już infrastrukturze. Ponadto dyrekcja zapewni także niezbędne przyłącza energetyczne. 

Wiadomo, że wykonawca całego systemu w dwóch wymienionych lokalizacjach ma czas na wywiązanie się z umowy do końca października 2021 roku. Od tego czasu warto w tych miejscach jeździć zgodnie z ograniczeniami.

Całe przedsięwzięcie w obu lokalizacjach będzie kosztowało niemal 4 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!