Zamiast 3,5 t będzie 4,25 t – nowe uprawnienia prawa jazdy kategorii B

Autami o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej nawet 4,25 t, a nie jak dotąd 3,5 t będzie można jeździć na podstawie prawa jazdy kategorii „B”. Nowe przepisy uwzględniają coraz wyższą masę akumulatorów stosowanych w autach elektrycznych. Mają wejść w życie jeszcze w 2021 roku.

Zamiast 3,5 t będzie 4,25 t – nowe uprawnienia prawa jazdy kategorii B
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Skąd zmiana dopuszczalnej masy całkowitej dla prawa jazdy kategorii B?

Z propozycji ministerstwa infrastruktury wynika, że nowe przepisy mają dostosować uprawnienia kierowców do rozwoju elektromobilności. Wiadomo bowiem, że masa baterii w samochodach na prąd będzie coraz wyższa, by zapewnić im coraz większe zasięgi. Z tego właśnie powodu posiadacze najpopularniejszej kategorii prawa jazdy, będą mogli jeździć znacznie cięższymi samochodami.

Nowe przepisy wprost warunkują jazdę autem o wyższej DMC od tego, czy jest to samochód elektryczny, czy nie. Właśnie dlatego autami cięższymi niż 3,5 t będą mogli jeździć wyłącznie kierowcy aut na paliwa alternatywne. Dodatkowym ograniczeniem korzystania z nowych uprawnień będzie minimum dwuletni staż posiadania prawa jazdy.

Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?Mikołaj Frączak

Zmiany w kategorii B w całej UE

Poszerzenie uprawnień kierowców posiadających prawo jazdy kategorii „B” nie jest polską inicjatywą. Nowe przypisy wynikają z unijnej dyrektywy, która ma na celu promowanie alternatywnych paliw w tym elektromobilności. Zastrzeżono w niej, że przekroczenie dotychczasowego progu DMC 3,5t powinno być uzależnione od dodatkowej masy ekologicznych systemów napędu oraz od kwestii związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

Przepisy otwierają nowe możliwości przed branżą motoryzacyjną, która nie będzie już się tak bardzo ograniczała masą pojazdu przy projektowaniu nowych samochodów. Zwiększenie limitu sprawi, że w autach będą mogły być stosowane bardziej pojemne i wydajne akumulatory.

Kupujesz letnie opony? Sprawdź ten szczegół!Kupujesz letnie opony? Sprawdź ten szczegół! Martyna Kowalska

Czy posiadacze kategorii B automatycznie uzyskają nowe uprawnienia?

Jak wynika z odpowiedzi resortu infrastruktury na poselską interpelację, każda osoba, która spełnia wymogi zawarte w ustawie, będzie mogła korzystać z nowych uprawnień. Nie będzie musiała przy tym wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

W związku z nowym przepisem nie zostaną jednak zmodyfikowane egzaminy państwowe na prawo gcvvFjazdy. Nowe uprawnienia nie wypłyną także na koszty, jakie ponoszą przyszli kierowcy przestępujący do wspomnianych egzaminów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!