Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Część z nich jeszcze w kwietniu.

Po 18 kwietnia dzieci wracają do przedszkoli – zdecydował rząd. Wiele wskazuje na to, że jeśli sytuacja pandemiczna nie ulegnie podejrzeniu, w kolejnych tygodniach do szkolnych ławek zaczną wracać uczniowie wynika z zapowiedzi ministra edukacji i nauki.

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Część z nich jeszcze w kwietniu.
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 kwietnia 2021

Kiedy przedszkola i żłobki będą otwarte

Pandemiczne obostrzenia zostają utrzymane do 25.04, jednak z istotnymi dla wielu wyjątkami, wynika ze środowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Od poniedziałku 19 kwietnia otwarte będą przedszkola i żłobki. Przy okazji wróci też możliwość uprawiania sportu na zewnątrz w grupach do 25 osób.

Otwarcie przedszkoli będzie sporym odciążeniem także dla wielu firm. Są rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech i przechodzą na urlopy wypoczynkowe lub korzystają z zasiłków opiekuńczych.

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Michał Górecki

Kiedy otwarcie szkół podstawowych?

Uczniowie klas I-III muszą pozostać w domach przynajmniej do 25 kwietnia, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia. Można się jednak spodziewać, że jeżeli sytuacja związana z pandemią nie ulegnie pogorszeniu, to właśnie najmłodsze roczniki szkół podstawowych będą kolejną „odmrożoną” grupą. Nie jest wykluczone, że znoszenie szkolnego lockdownu będzie wprowadzane regionalnie w zależności od statystyk dla konkretnego województwa.

Na decyzję w tej sprawie czekają setki tysięcy rodziców. W przypadku uczniów nauczania początkowego z dodatkowego zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać przede wszystkim rodzice pierwszaków, którzy nie ukończyli jeszcze ósmego roku życia. Przekroczenie tej granicy oznacza brak zasiłku opiekuńczego. Ta zasada nie dotyczy dzieci niepełnosprawnych.

Nie jest tajemnicą, że edukacyjny lockdown wpływa na kondycje wielu firm, szczególnie jednoosobowych działalności, których właściciele są jedynymi osobami, które mogą się zająć swoimi dziećmi. Wiele pociech uczących się w najmłodszych klasach, niekoniecznie jest w stanie, samodzielnie uczestniczyć w zdalnych zajęciach.

Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Anna Malinowska

Kolejność powrotu do szkół

W następnej kolejności do szkół mogliby wrócić uczniowie starszych klas szkół podstawowych z tj. IV-VIII, a potem uczniowie szkół średnich. Z wtorkowej wypowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka dla RMF FM wynika, że rząd bierze pod uwagę ewentualność, w której wszyscy uczniowie wrócą do swoich ławek w maju i będą objęci wyłącznie systemem stacjonarnym. Dla tych grup będzie to powrót do zajęć po długim, bo trwającym od 26 października 2020 roku szkolnym lockdownie.

Kto nie wróci do zajęć stacjonarnych?

Jest niemal pewne, że do zajęć stacjonarnych nie powrócą tegoroczni maturzyści. W ocenie ministra edukacji „nie ma najmniejszych powodów, żeby cokolwiek przesuwać” i matury wystartują zgodnie z przyjętym harmonogramem, czyli od 4 maja.  Przypomnijmy, że w związku z nietypowym przebiegiem edukacji, wymagania maturalne zostały w pewnym zakresie obniżone, więc teoretycznie, tegoroczny egzamin dojrzałości powinien być nieco łatwiejszy niż w latach ubiegłych.

Pierwszy telefon komórkowy dla dzieckaPierwszy telefon komórkowy dla dziecka Martyna Kowalska

Kiedy egzamin ósmoklasisty?

Z kolei tegoroczni ósmoklasiści napiszą egzamin nieco później, niż przewidywał to pierwotny harmonogram opracowany przed rozpoczęciem roku szkolnego. Najstarszy rocznik podstawówek, sprawdzi swoją wiedzę między 25 a 27 maja br. Wyniki tego egzaminu będą przepustką do wymarzonych szkół średnich.

Jeżeli plan „odmrażania” szkół zostanie wdrożony w optymistycznym wariancie, ósmoklasiści mają szansę powtórzyć, choć część materiału w warunkach stacjonarnych w szkole.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!