Co z zasiłkiem opiekuńczym w związku z otwarciem przedszkoli?

Minister zdrowia ogłosił w środę, że od poniedziałku 19 kwietnia, wszystkie przedszkola będą otwarte. Tymczasem już wcześniej zdecydowano o wydłużeniu okresu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Co ma zatem zrobić rodzic dziecka uczęszczającego do żłobka lub przedszkola, który złożył już wniosek o wspomniane wsparcie do 25.04? Podpowiadamy!

Co z zasiłkiem opiekuńczym w związku z otwarciem przedszkoli?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Zasiłek opiekuńczy mimo otwarcia przedszkoli?

Ten problem może dotyczyć wielu rodziców przedszkolaków, którzy spodziewając się utrzymania lockdownu, złożyli już wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego za okres do 25 kwietnia, do czego zgodnie z przepisami mieli prawo. Środowa konferencja ministra zdrowia, sporo jednak zmieniła. Decyzją rządu, od poniedziałku, 19 kwietnia żłobki i przedszkola będą ponownie otwarte.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej zabrało właśnie głos w tej sprawie. „Wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych” — napisano na stronie internetowej resortu.

Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Anna Malinowska

Co jeśli przedszkole nadal będzie zamknięte z powodu COVID-19?

Można jednak wyobrazić sobie całkiem realną sytuację, w której mimo odgórnej decyzji rządu w sprawie „odmrożenia” żłobków i przedszkoli pojedyncze placówki nadal będą zamknięte lub będą działały w ograniczonym stopniu w związku z trwającą pandemią COVID-19. Może się tak stać w sytuacji, w której np. część kadry danej placówki będzie przebywała na kwarantannie lub w izolacji domowej, a zapewnienie normalnego działania przedszkola, czy żłobka nie będzie możliwe.

W takiej sytuacji rodzice, którzy będą musieli zająć się dziećmi po 18 kwietnia, muszą złożyć nowy wniosek o wypłatę dodatkowego zasiłku. Pomoc będzie przysługiwała za okres, w jakim dane przedszkole (lub żłobek) będzie rzeczywiście zamknięte.

Do kiedy możliwy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Obecnie obowiązujące rozporządzenie regulujące kwestie dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zakłada pomoc do 25 kwietnia 2021 roku. Nie jest jednak wykluczone, że tak jak działo się to wcześniej, również tym razem ten okres zostanie wydłużony.

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka? Michał Górecki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców pierwszaków

W tej kwestii na razie nic się nie zmienia w przypadku uczniów szkół podstawowych, którzy nie ukończyli jeszcze ósmego roku życia. Już wiadomo, że po 18 kwietnia na razie otwarte zostaną jedynie przedszkola i żłobki. To oznacza, że z pewnością, przed 25 kwietnia uczniowie nie wrócą do szkolnych ławek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Nie zmienia się także nic względem rodziców starszych uczniów z orzeczeniem o niepełnosprawności. W ich przypadku rodzice nadal będą pobierali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przynajmniej do dnia 25 kwietnia 2021 roku. Jeśli szkolny lockdown zostanie wydłużony, a rząd zdecyduje się także na przedłużenie dodatkowego zasiłku, również wtedy uprawnieni rodzice uczniów będą mogli liczyć na państwową pomoc. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!