Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?

Wielu pracowników, a także właścicieli firm zastanawia się, kiedy mogą ruszyć zapowiadane przez rząd szczepienia pracowników w zakładach pracy. Także dla samych przedsiębiorstw to bowiem poważna operacja logistyczna, do której należy się odpowiednio przygotować.

Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2021

Szczepienia pracowników – kto skorzysta?

Narodowy Program Szczepień ma szansę na niebagatelne przyspieszenie, pod warunkiem, że dojdą do skutku zapowiadane przez rząd szczepienia prowadzone w zakładach pracy. Już wiadomo, że będą one całkowicie dobrowolne i nie będą ich dotyczyły wiekowe ograniczenia. Na dawkę szczepionki, będą mogli liczyć także cudzoziemcy pracujący w danym zakładzie. Jedynym warunkiem będzie posiadanie przez nich legalnego zatrudnienia w Polsce.

W tym wypadku mówimy jednak o wstępnych ustaleniach zasad, które zostały opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Polityki Społecznej.

Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Mikołaj Frączak

Kiedy ruszy akcja szczepień w zakładach pracy?

Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje na temat terminu rozpoczęcia akcji szczepień w firmach. Wiele jednak na to wskazuje, że może ona ruszyć już w maju. Taki właśnie wstępny termin został opublikowany w komunikacie resortu rozwoju.

To właśnie na ten temat toczyły się już rozmowy między wicepremierem Jarosławem Gowinem, szefem KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem  a Maciejem Wituckim, prezydentem z Konfederacji Lewiatan, która zrzesza wielu pracodawców. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach zostaną przedstawione rozwiązania, które mogą być akceptowalne zarówno przez rządzących jak i świat biznesu.

Czy szczepienia w zakładach będą obowiązkowe?

Już wiadomo na pewno, że szczepienia, jakie odbędą się w zakładach pracy, będą całkowicie dobrowolne i nie będzie żadnego przymusu, aby do nich przystąpić. Wygląda jednak na to, że do pomysłu dość entuzjastycznie podchodzą firmy, które jak napisano w komunikacie „są bardzo zainteresowane rozpoczęciem akcji szczepienia w zakładach pracy”.

Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach? Mikołaj Frączak

Organizacja szczepień w miejscach pracy

Z informacji resortu rozwoju wynika, że cały czas trwają rządowe konsultacje, w których po drugiej stronie zasiedli przedstawiciele firm. Chodzi o to, by wypracować konkretne procedury, takie jak sposób zgłaszania pracowników chętnych na szczepienia, oraz logistykę zamówień potrzebnej ilości preparatów itp.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, aby przejść do określenia terminu i miejsca szczepień, pracodawca powinien zgłosić 500 osób gotowych do przyjęcia dawki. To oznacza, że akcja jest adresowana przede wszystkim do dużych przedsiębiorców. Wiele wskazuje również na to, że „zakładowe” akcje szczepień będą prowadzone dla wszystkich chętnych bez względu na rok urodzenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!