Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?

Informacja o stopniu zagrożenia pożarowego w lasach jest istotna nie tylko dla leśników czy straży pożarnej, ale także wielu podmiotów zajmujących się gospodarką leśną, drogowców pracujących na odcinkach przebiegających przez tereny leśne oraz turystów planujących wycieczki, czy wędrówki. Jak sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego?

Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 kwietnia 2021

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach

Stale aktualizowana mapa zagrożenia pożarowego w polskich lasach jest dostępna w internecie pod tym linkiem. Jest ona ustalana zgodnie ze stosowaną przez leśników metodą IBL i jest przygotowywana dla 60 stref prognostycznych. Informacje na ten temat są publikowane codziennie, jednak wyłącznie w określonym sezonie obowiązującym od 1 kwietnia do 30 września każdego roku. Autorem informacji oraz prognoz jest Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu.

Ogólne dane wyświetlane są na mapie Polski podzielonej na obszary prognostyczne. Dla osób, które mogą mieć problemy z identyfikacją danego obszaru, istnieje możliwość przełączenia podziału na mapę województw.

Policja: możliwe konsekwencje wycieku danych z FacebookaPolicja: możliwe konsekwencje wycieku danych z FacebookaAnna Malinowska

Jak opracowywana jest mapa zagrożenia pożarowego w lasach?

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach opiera się na stale aktualizowanych danych wilgotności ściółki, która wpływa na jej zapalność. Aktualne informacje oraz prognozy opierają się także na parametrach meteorologicznych.

Kiedy obowiązuje zakaz wstępu do lasu?

Za każdym razem, kiedy wartości wilgotności ściółki osiągną krytycznie niski poziom, wprowadzany jest czasowy zakaz wstępu do lasu. W Polsce podstawą do wprowadzenia takiej decyzji jest sytuacja, w której przez pięć kolejnych dni, o godzinie 9:00 rano, parametr ten wynosi mniej niż 10% wilgotności, co oznacza realne i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe.

Przenoszenie numerów w pierwszym kwartale 2021 – jedna sieć sporo straciła!Przenoszenie numerów w pierwszym kwartale 2021 – jedna sieć sporo straciła!Michał Górecki

Gdzie znaleźć szczegółowe mapy zagrożenia pożarowego w lasach?

Na stronie https://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/ws.php można znaleźć bardzo szczegółowe dane dotyczące zagrożenia pożarowego w lasach. Klikając na górnym pasku opcję „Lasy”, można z rozwijanej listy wybrać konkretną Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych (RDLP). Wówczas zostaniemy przekierowani na odpowiednią podstronę, na której pojawi się dużo większa mapa, obejmująca swoim zasięgiem obszar konkretnej RDLP.

W ten sposób klikając np. na RDLP Radom, pojawi nam się kartogram, na którym czerwonym kolorem oznaczane są tereny o dużym zagrożeniu pożarowym. Żółty kolor odnosi się do średniego zagrożenia, natomiast zielony do małego zagrożenia. Kolorem niebieskim zaznaczane są tereny, na których nie występuje żadne zagrożenie pożarowe, a szarym, obszar, z którego brakuje aktualnych danych. Lekko kremowy kolor odnosi się do tych miejsc, dla których nieprowadzone jest prognozowanie – głównie dotyczy to obszarów górskich i wysokogórskich.

Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe?Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe? Mikołaj Frączak

Szczegółowe prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego w lasach

Jeżeli interesują nas szczegółowe prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego w lasach, możemy skorzystać z odpowiedniej opcji znajdującej się na tej samej stronie. Wówczas mapa przełączy się z trybu aktualnych danych na prognozę.

Nieco niżej, można prześledzić tabelę, która wskazuje dokładne parametry, na podstawie których nadawane są poszczególne stopnie zagrożenia, oraz prognozy dla interesującego nas obszaru geograficznego. Dokładna mapa oraz metodologiczne wyjaśnienia znajdują się pod przyciskiem „opis”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!