Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe?

Jeśli w swojej firmie zakupiłeś zapas znaczków na listy polecone, lepiej je wykorzystaj i nie dokupuj kolejnych. Od początku maja na listach poleconych zamiast tradycyjnego znaczka, pojawi się nowa naklejka oznaczona literą „R” oraz kwotą należnej opłaty za przesłanie listu.

Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Nalepka zamiast znaczka na poleconych

Poczta Polska już raz przekładała termin wycofania znaczków pocztowych na listach poleconych i zastąpienia ich naklejkami. Jednym z argumentów odroczenia zmiany były prośby przedsiębiorców i różnego rodzaju instytucji, które już wcześniej zakupiły zapas znaczków i wykorzystywały je w bieżącej korespondencji. Teraz nic na to nie wskazuje, by ta data miała się jeszcze raz zmienić.

Zgodnie z zapowiedziami od 1 maja 2021 wysyłając list polecony, w miejscu na kopercie, w którym znajdował się dotąd znaczek, będzie umieszczana tzw. „erka”, czyli naklejka z literą R. Kwota, jaką musimy zapłacić za przesyłkę będzie wpisywana bezpośrednio na niej.

„Rozwiązanie to przygotowano w celu uproszczenia zasad nadawania korespondencji poleconej, ustandaryzowania formy opłaty za wszystkie przesyłki rejestrowane, a także przyspieszenia procesu obsługi klientów w placówkach pocztowych” — wyjaśniła w oficjalnym komunikacie Poczta Polska.

Polska szóstym producentem jaj kurzych w EuropiePolska szóstym producentem jaj kurzych w EuropieMichał Górecki

Czy znaczki całkowicie znikną z rynku?

Poczta Polska podkreśla, że poza celami filatelistycznymi znaczki pocztowe nadal będą miały zastosowanie, ale jedynie w przypadku tańszych listów zwykłych, czyli tzw. przesyłek nierejestrowanych. Marne to pocieszenie, bo jeżeli klient zakupił znaczki o wyższych nominałach, ich zastosowanie na tańszej korespondencji nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Dlatego już teraz warto wykorzystać zapasy znaczków, a już z pewnością nie nabywać kolejnych z myślą o przesyłkach poleconych.

Listy bez znaczka

Listy polecone bez znaczka nie są jednak nowością. Wiele instytucji już wcześniej zdecydowało się o podpisaniu umowy z pocztą, wówczas na kopercie znajduje się jedynie nadrukowany numer umowy lub specjalna pieczątka.

Według wyliczeń Poczty Polskiej, tzw. „Polecone” stanową ok 33% całego wolumenu przesyłek listowych. Całkowita rezygnacja ze znaczków ma usprawnić proces logistyczny, na który składa się przegotowanie i wysyłka korespondencji rejestrowanej.

Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Anna Malinowska

Jakie usługi w ramach listów poleconych?

Niezmiennie klienci Poczty Polskiej będą mogli skorzystać z dwóch form tej usługi. Po pierwsze, mogą przesłać korespondencję poleconą priorytetową, dzięki której przewidywany termin dostarczenia listu to następny dzień roboczy. Jest tutaj jeden warunek, list musi być nadany przed godziną 15:00.

Druga, tańsza opcja to tzw. przesyłka ekonomiczna, która powinna dotrzeć do adresata w ciągu trzech dni roboczych, licząc po dniu nadania. „Dodatkowo klienci mogą skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych – elektronicznej” - informuje Poczta Polska.

Bilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w MałopolsceBilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w Małopolsce Martyna Kowalska

Rezygnacja ze znaczków a filatelistyka

Poczta Polska nie rezygnuje z wydawania z emisji filatelistycznych, Znaczki do kolekcji można nabyć m.in. w urzędach pocztowych oraz przez internet. Jak informuje Poczta — „w najbliższym czasie zaplanowane są m.in. emisje znaczków: Owady pożyteczne, Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021,  Powstania Śląskie, Rocznica powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!