Nowe zasady wyprzedzania rowerów i motocykli - jest projekt zmian w ustawie

1,5 metra zamiast obecnie obowiązującego jednego metra – taki odstęp przy wyprzedzaniu rowerów, motocykli lub kolumny pieszych zakłada poselski projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym – informuje portal prawodrogowe.pl.

Nowe zasady wyprzedzania rowerów i motocykli -  jest projekt zmian w ustawie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Zasady wyprzedzania rowerów

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602) „Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.”

Za złamanie tego przepisu, kierującemu grozi mandat karny do 300 złotych.

Proponowana nowelizacja zakłada zmianę wskazanego w przepisie odstępu z jednego metra na 1,5 metra. Nowy przepis miałby wejść w życie po 60 dniach od dnia ogłoszenia. To oznacza, że nowa norma może zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku, chyba że pomysł utknie gdzie w legislacyjnej machinie, lub zostanie odrzucony w głosowaniu.

Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe?Do kiedy muszę wykorzystać znaczki pocztowe?Mikołaj Frączak

Rowerzyści za zwiększeniem odstępu przy wyprzedzaniu

Na ten temat już wcześniej sporo pisano na branżowych portalach oraz forach dedykowanych rowerzystom. Zdaniem ekspertów, zwiększenie nakazanego odstępu, zmniejsza ryzyko wypadku np. w wyniku przewrócenia się rowerzysty przez pęd powietrza wytworzony przez większy pojazd. 

Utrata równowagi przy odległości 1,5 metra daje większe szanse na wyeliminowanie ryzyka najechania rowerzysty przez wyprzedzający samochód. Maleje także prawdopodobieństwo zahaczenia o lusterko czy inne elementy np. w przypadku aut ciężarowych. Dodatkowy odstęp daje także nieco więcej czasu na reakcję w przypadku niespodziewanego manewru, czy błędu rowerzysty lub innego, nagłego zdarzenia.

Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego? Michał Górecki

Jak zapewnić bezpieczeństwo rowerzystom?

Zmiana przepisów ma być odpowiedzią na obserwowany wzrost popularności rowerów, w tym także rowerów elektrycznych. Coraz więcej osób docenia jednoślady, jako zdrowy i przede wszystkim ekologiczny środek transportu. Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu miejscach w kraju nie ma specjalnych dróg dla rowerów, nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo cyklistów są bardzo oczekiwane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!