Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?

W Kancelarii Premiera rozpoczynają się prace na Centralną Platformą Zarządzania Miastem – ma być to projekt, który pomoże samorządom rozwijać się cyfrowo oraz zapewnić zrównoważony rozwój. Obecnie trwają konsultacje rynkowe, które mają nadać planom realnych kształtów.

Centralna Platforma Zarządzania Miastem – co to takiego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Cyfryzacja miast w Polsce

Od wielu lat, wśród miłośników gier strategicznych sporą popularnością cieszą się rozgrywki polegające na budowie własnego, wirtualnego miasta. Wszystko wskazuje na to, że wiele miast w świecie realnym będzie zarządzanych dzięki rozbudowanym algorytmom, bazującym na nowoczesnych technologiach takich, jak Internet Rzeczy (IoT) czy Sztuczna Inteligencja (AI). Z pewnością nie jest to już obszar science fiction.

Centralna Platforma Zarządzania Miastem jest projektem, który już zaplanowano w ramach tzw. Krajowego Planu Odbudowy. Zajmuje się nim Departament Rozwiązań Innowacyjnych. Jak napisano na stronie internetowej rządu Celem projektu jest przede wszystkim wsparcie samorządów w odbudowaniu lokalnych gospodarek oraz skierowanie ich na ścieżkę cyfrowego i zrównoważonego rozwoju”.

Wyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnejWyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnejAnna Malinowska

Jak będzie działać Centralna Platforma Zarządzania Miastem?

Oprócz zaangażowania w sprawy zarządzania miastem za pośrednictwem nowoczesnych technologii takich, jak wspomniane przed chwilą IoT czy AI, plany zakładają poszerzenie możliwości i funkcjonalności samorządowych stron internetowych.

Chodzi o to, by udostępnić za ich pośrednictwem elektroniczne usługi, z których będą mogli korzystać mieszkańcy, czy przedsiębiorcy działający na danym obszarze. Mowa, chociażby o kolportażu informacji o wyliczonym podatku od nieruchomości, realizację płatności, przekazywanie deklaracji odpadowych, a także zdalną obsługę takich formalności jak wnioski, uzgodnienia, pozwolenia czy dostęp do informacji publicznej.

Gminne bazy danych

Projekt zakłada także stworzenie cyfrowych baz danych dotyczących takich obszarów jak infrastruktura, transport publiczny, sieci przesyłowe czy stan wałów przeciwpowodziowych. Na bazie zgromadzonych danych możliwe będzie wprowadzenie narzędzi analitycznych.

Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życieUstawa „Lokal za grunt” weszła w życie Anna Malinowska

Konsultacje ws. Centralnej Platformy Zarządzania Miastem?

W kwietniu 2021 trwają konsultacje rynkowe ws. Centralnej Platformy Zarządzania miastem. Składają się one z dwóch części tematycznych. Pierwsza z nich dotyczy możliwości technicznych dla budowy takiego systemu. Druga natomiast, skupia się na potrzebach technologicznych w obrębie samorządów.

Informacje dotyczące projektu oraz konsultacji można znaleźć pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!