Wyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnej

Z roku na rok, także w czasie pandemii rośnie sprzedaż bagażników rowerowych montowanych na haku samochodu. W takim przypadku warto zamówić trzecią tablicę rejestracyjną, która jest umieszczana bezpośrednio na rowerowym stelażu. Bagażnik wraz z rowerami zasłania bowiem tylną tablicę. To wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie. 

Wyjazd z rowerami? Pamiętaj o trzeciej tablicy rejestracyjnej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 kwietnia 2021

Dla kogo trzecia tablica rejestracyjna?

Jeszcze niedawno, większość użytkowników bagażników rowerowych odkręcała tylną tablicę rejestracyjną, by przykręcić ją na wspomniane akcesorium. Zdarzały się także mniej lub bardziej udane kopie tablic, tworzone zarówno w profesjonalnych zakładach jak i „domowymi” sposobami na kawałki blachy lub tektury. Takie rozwiązanie nie było jednak legalne i groziło mandatem lub w najlepszym wypadku pouczeniem w czasie kontroli drogowej.

Właśnie z tego powodu ustawodawca zdecydował o dopisaniu do przepisów możliwości wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej, która może być stosowana na bagażnikach rowerowych.

Gdzie dostanę trzecią tablicę rejestracyjną?

Właściwym urzędem, w którym możemy wnioskować o dodatkową tablicę rejestracyjną, jest starostwo powiatowe lub urząd miasta na prawach powiatu, a konkretnie wydział komunikacji. Nie ma znaczenia, czy występujemy o trzecią tablicę podczas rejestrowania samochodu, czy kilka lat później. Zawsze wiąże się to z opłatą 52,50 zł. Musimy mieć ze sobą także dowód osobisty oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

Austria, Czechy, Niemcy – zasady przekroczenia granicyAustria, Czechy, Niemcy – zasady przekroczenia granicy Anna Malinowska

Czy o trzecią tablicę może wnioskować współwłaściciel samochodu?

Jeżeli samochód, dla którego występujemy o trzecią tablicę rejestracyjną, ma współwłaścicieli, wystarczy, że do urzędu zgłosi się tylko jedna osoba. Co ważne, nie musi ona posiadać pełnomocnictwa. Nie ma też konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów czy składania podpisów wszystkich współwłaścicieli.

Gdzie zamontować trzecią tablicę rejestracyjną?

Każdy bagażnik rowerowy dopuszczony do użytku musi posiadać odpowiednio przygotowane i oświetlone miejsce do montażu tablicy rejestracyjnej. Niestety czasem bywają z tym problemy, szczególnie jeśli kupiliśmy leciwy bagażnik z importu.

Warto w momencie zakupu takiego bagażnika, przymierzyć go do swojego auta. Jeśli zasłania on światła lub kierunkowskazy, konieczne musimy kupić bagażnik z własnymi lampami, podłączanymi do samochodu w ten sam sposób jak dzieje się to w przypadku przyczep. Brak własnego oświetlenia przy bagażnikach, które zasłaniają klosze lamp z tyłu pojazdu, może zakończyć się mandatem lub wypadkiem.

Czy trzecią tablicę rejestracyjną mogę zamontować na przyczepie?

Nie. O ile bagażnik samochodowy po zamontowaniu na haku holowniczym staje się jego „częścią”, o tyle przyczepa samochodowa jest osobnym pojazdem posiadającym własny dowód rejestracyjny. Z tego właśnie powodu, przyczepki samochodowe muszą posiadać dodatkową tablicę rejestracyjną inną niż pojazd, który ją ciągnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!