fb

Bilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzony

Już teraz podróżni w Polsce mogą korzystać z usług kilku przewoźników kolejowych na podstawie jednego tzw. Wspólnego Biletu. Teraz do tego grona ma dołączyć... przewoźnik autobusowy. PKP Intercity podpisało właśnie porozumienie z PKS Polonus, które ma przygotować tę firmę do włączenia do oferty wspólnego biletu.

Bilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzony
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 kwietnia 2021

Bilet kolejowy ważny na autobus?

Wiele wskazuje na to, że usługa Wspólny Bilet będzie jeszcze bardziej uniwersalna. Jak wyjaśnia w swoim komunikacie PKP Intercity, od początku założeniem tej oferty była maksymalna integracja, która obejmie także inne firmy świadczące usługi w zakresie transportu zbiorowego. Jak dodaje kolejowa spółka — „podpisane przez PKP Intercity i PKS Polonus porozumienie o współpracy wyznacza jako cel włączenie przewoźnika autobusowego do Wspólnego Biletu”.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa — krok po krokuStwierdzenie nieważności małżeństwa — krok po krokudr Michał Poczmański

Kolejowo-autobusowa sieć transportowa

W ocenie narodowego przewoźnika kolejowego podpisane porozumienie jest krokiem w stronę utworzenia spójnej, ogólnopolskiej sieci transportowej, dzięki której, podróżowanie po kraju będzie dużo łatwiejsze.

Systematyczny wzrost liczby połączeń, które PKP Intercity uruchomi w kolejnych latach, zwiększy atrakcyjność polskiej kolei, a uzupełnienie siatki połączeń kolejowych autokarowymi, pomoże w osiąganiu synergii polskich przewoźników” – powiedział sekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych, Maciej Małecki.

Oferta wspólnego biletu dla różnych przewoźników ma szansę sprzyjać także walce z problemem wykluczenia transportowego, który dotyczy mieszkańców wielu mniejszych miejscowości, położonych z dala od głównych szlaków komunikacyjnych.

Współpraca przewoźnika kolejowego i autobusowego

Pierwszy etap zainicjowanej współpracy ma polegać na integracji danych o rozkładach jazdy obydwu przewoźników.  Sprzedaż biletów na połączenia, które realizuje PKP Intercity oraz PKS Polonus ma zostać połączona w jedną ścieżkę zakupową. To rozwiązanie ma zostać wdrożone do końca drugiego kwartału 2021 roku, a zatem jeszcze przed wakacjami.

Kolejnym krokiem będzie uruchomienie wzajemnej sprzedaży biletów w kasach stacjonarnych należących zarówno do PKP Intercity jak i PKS Polonus. Później taka sama możliwość ma zostać zapewniona przez internet.

Ostatecznym etapem integracji ma być włączenie oferty przewoźnika autokarowego do usługi „Wspólnego Biletu” oraz „Pakietu Podróżnika”.

5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć?5. rocznica 500+. Ile udało się odłożyć? Martyna Kowalska

Jak działa Wspólny Bilet na kolei?

Od grudnia 2018 roku osoby podróżujące koleją mogą zakupić „Wspólny Bilet”. Aktualnie w ramach współpracy, można na jego podstawie korzystać z połączeń takich przewoźników jak: PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, POLREGIO, Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arriva RP.

Wspólny Bilet można zakupić we wszystkich okienkach kasowych wymienionych przewoźników. Oferta części z nich jest dostępna także w elektronicznym systemie Bilkom.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Usługi

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!