Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życie
Ustawa wprowadzająca mechanizm „Lokal za grunt” weszła w życie 1 kwietnia 2021 r. Ma być ona rozwiązaniem, wszędzie tam, gdzie brakuje gruntów na wolnym rynku, na których mogłyby powstać nowe inwestycje mieszkaniowe. Nowe prawo wprowadza zasadę zgodnie z którą, inwestorzy będą mogli zakupić działkę od gminy, ale w zamian wybudują mieszkania komunalne lub inne lokale, które są potrzebne w danej okolicy.
- Anna Malinowska
- /
- 6 kwietnia 2021
Lokal za grunt – o co chodzi?
„Mechanizm jest prosty: lokale mieszkalne lub użytkowe jako częściowe rozliczenie ceny nieruchomości przekaże gminie inwestor, który nabędzie w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomość. Gmina może przeznaczyć lokale mieszkalne na mieszkania komunalne lub wnieść np. do spółki gminnej jako mieszkania na wynajem, również z opcją dojścia do własności” — wyjaśniła w liście do samorządowców wiceminister rozwoju Anna Kornecka.
O tym, że jest to potrzebne rozwiązanie, świadczą liczby jakie można znaleźć w statystykach GUS. W 2019 roku, w zasobach gminnych znajdowało się około 28 tys. ha terenów, które spełniają warunki dla budownictwa mieszkaniowego. Mało tego, prawie połowa z nich posiada niezbędne uzbrojenie, które pozwala na inwestycje „od zaraz”. Niestety w wielu miejscach porasta je wysoka trawa, lub są pustą, niezagospodarowaną przestrzenią.
Wymiana gruntów na lokale
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które stoi za wdrożoną właśnie ustawą, opracowało mechanizm, w myśl którego grunt komunalny może zostać zamieniony na konkretne lokale. Może być to na przykład mieszkanie komunalne, żłobek, świetlica, czy inny potrzebny obiekt.
Autorzy nowego prawa podkreślili jednak, że wszystko musi odbywać się „z zachowaniem zasady konkurencyjności i transparentności”. Odpowiednie przepisy, które mają wzmacniać tę zasadę również znalazły się w ustawie.
Lokal za grunt – czy potrzebna ustawa?
Do tej pory, rzecz jasna, nic nie stawało na przeszkodzie by w razie odsprzedania gruntu deweloperowi, gmina mogła zawrzeć z nim określoną transakcję wiązaną. Problem jednak w tym, że dotąd mało kto praktykował tego typu rozwiązania. Stąd ustawa, która daje szansę na większe zaangażowanie samorządu w budownictwo mieszkaniowe oraz daje przestrzeń do współpracy z prywatnymi podmiotami.
Lokal za grunt – obowiązki inwestora
Załóżmy sytuację, że inwestor chce kupić działkę przy ulicy Kwiatowej, która należy do gminy. W zależności od potrzeb lokalnej społeczności, może w zamian oddać określoną liczbę mieszkań do zasobów komunalnych lub wyremontować inny budynek należący do samorządu. Jeśli będą to mieszkania socjalne lub komunalne, gmina może je zachować we własnych zasobach lub wnieść do innej spółki.
Lokal za grunt – korzyści dla samorządu
Każda jednostka samorządu terytorialnego ma szereg zadań takich jak edukacja, transport, kultura, służba zdrowia etc. Często trudno się jej podjąć prowadzenia inwestycji budowlanej, z różnych przyczyn.
Wchodząc we współpracę np. z deweloperem, oddaje tego typu działania w ręce profesjonalnego podmiotu. Zdaniem ekspertów, może to przyspieszyć procesy planowania i realizacji wielu gminnych inwestycji mieszkalnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.