Nowe dowody osobiste od 2 sierpnia. Wraca podpis, dojdą odciski palców
To już przesądzone. 2.08.2021 roku polskie dowody osobiste przejdą kolejny face lifting. Po kilkuletniej nieobecności na plastikowy dokument powróci podpis posiadacza, a w warstwie elektronicznej znajdą się odciski palców. To konieczność wynikająca z przepisów unijnych – tłumaczy MSWiA.
- Martyna Kowalska
- /
- 14 kwietnia 2021
Od kiedy nowe dowody osobiste?
To już kolejna zmiana warstwy graficznej plastikowych dowodów osobistych, które wydawane są obywatelom RP od 2001 roku. Ostatnia poważna zmiana miała miejsce 4 marca 2019 roku, kiedy wprowadzono tzw. warstwę elektroniczną dokumentu tożsamości. Już wiadomo, że kolejne modyfikacje dowodów będą wprowadzone w życie od 2 sierpnia 2021 roku. Kluczowe będą dwie zmiany. Po pierwsze, na dokument powróci podpis jego posiadacza. Po drugie, w warstwie elektronicznej będzie zapisany wzór odcisku palców.
Kiedy szczepienia pracowników w zakładach?Mikołaj Frączak
Po co odciski palców na dowodzie osobistym?
Zapowiadana zmiana dowodów osobistych w Polsce ma związek z koniecznością dostosowania naszego prawa do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 roku. Jego głównym założeniem jest poprawa zabezpieczeń dokumentów tożsamości wydawanych obywatelom UE, a także dokumentów pobytowych, które uprawniają do korzystania z prawa swobodnego przemieszczania na terenie Wspólnoty.
Wiadomo, że nowe przepisy dotyczą wszystkich państw Unii Europejskiej. W przypadku Polski odpowiednie rozporządzenie wejdzie w życie właśnie 2.08.2021 roku.
Większe bezpieczeństwo dokumentów
MSWiA tłumaczy, że tzw. druga cecha biometryczna, czyli elektroniczny zapis odcisków palców zwiększy bezpieczeństwo najnowszego wzoru dokumentu. Starając się o dokument, będzie trzeba pozostawić odciski palców we właściwym urzędzie. Cała procedura ma być podobna do wnioskowania i odbierania paszportu.
SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!Michał Górecki
Jak pozostawić odciski palców?
Konieczność pozostawienia odcisków palców sprawi, że niemożliwe będzie ubieganie się o dowód osobisty drogą elektroniczną. Każdy wnioskujący o dokument będzie musiał odwiedzić w tym celu najbliższy urząd gminy. W przypadku osób, które np. z przyczyn zdrowotnych nie mogą opuścić swojego domu, będą miały zastosowanie tzw. stacje mobilne, których obsługą zajmą się urzędnicy.
W takim przypadku do osób, które nie mogą osobiście odwiedzić urzędu gminy, przyjedzie uprawniony do tego urzędnik wyposażony w komputer oraz zestaw do pobierania odcisków palców.
Nowy wygląd dowodów osobistych
Zasadniczą zmianą w wyglądzie nowych dowodów będzie powrót osobistego podpisu posiadacza dokumentu tożsamości. Wymóg ten również wynika z przepisów unijnych. Ponadto na awersie dowodu w prawym górnym rogu, zostanie wprowadzona symbolika unijna wraz z dwuliterowym kodem państwa członkowskiego, czyli w przypadku Polski będzie to skrót „PL”.
Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów! Anna Malinowska
Popularność dowodów z warstwą elektroniczną
Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, obecnie w Polsce około 5 mln obywateli posiada dowód osobisty wydany po 4 marca 2019 roku, czyli z tzw. warstwą elektroniczną. Tylko w 2021 roku, zmiana dowodu z powodu terminu ważności czeka 1,5 mln osób. Do tego należy doliczyć 360 tys. młodych Polaków, którzy ukończą w br. 18. rok życia.
Czy muszę zmienić dowód osobisty
MSWiA podkreśla, że wydane dotąd dowody zachowują swoją ważność określoną przy ich wydaniu. Nie będzie zatem obowiązku wymiany dotychczasowych dokumentów z powodu zmian, jakie zajdą w ich wzorze graficznym, oraz wymogów co do drugiej cechy biometrycznej zapisanej w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.