SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!

Niektórzy użytkownicy telefonów komórkowych otrzymali w ostatnim czasie SMS-y informujące o zaległym mandacie na niewielką kwotę oraz przekazaniu przeterminowanych należności do komornika. Wiadomość zawiera także link do płatności przez internet. Policja ostrzega: SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!

SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 kwietnia 2021

SMS w sprawie mandatu

Policja opublikowała niedawno zrzut z ekranu telefonu komórkowego z wiadomością SMS, która w pierwszej chwili mogła zaniepokoić niejednego odbiorcę. „Masz nie opłacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twój mandat zostanie przekazany do komornika z tytułu zaległości 10.00 PLN. Opłać teraz" (pisownia oryginalna, skopiowana z wiadomości).

Dalej znajdował się link do przelewu internetowego, którego wykonanie w domniemaniu miałoby „szczęśliwie” zamknąć sprawę kary i uchronić przed postępowaniem komorniczym. „To oszustwo, klikając w link z SMS, można stracić wszystkie pieniądze. To próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku” — ostrzegają gdańscy policjanci.

Co musi zawierać pieczątka firmowa?Co musi zawierać pieczątka firmowa?Mikołaj Frączak

Na czym polega oszustwo na SMS?

W tym przypadku oszuści zastosowali dość prosty mechanizm sprowadzający się do zachęcenia odbiorcę do kliknięcia w podany link. Podobne treści mogą być rozsyłane także za pośrednictwem poczty elektronicznej i dotyczyć różnych spraw. Oprócz wspomnianego mandatu, narracja przestępców może sprowadzać się do historii o przesyłce czy paczce do odbioru.

Co zawiera link w SMS od oszustów?

Niestety, kliknięcie w podany w wiadomości link powoduje przekierowanie do fałszywego formularza z wrażliwymi danymi. Osoby, które go wypełnią, często oddają w ten sposób dostęp do konta bankowego oszustom, którzy w krótkim czasie są w stanie skutecznie oczyścić nasze oszczędności ze wszystkich pieniędzy. 

Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?Jak rozłożyć należności podatkowe na raty? Michał Górecki

Dostałem podejrzany SMS – co robić?

Podstawową obroną przed oszustami, wysyłającymi fałszywe wiadomości SMS lub maile jest ignorowanie takiej korespondencji. Pod żadnym pozorem, nie powinniśmy klikać w linki, jakie znajdują się w tego typu wiadomościach. Sygnałem ostrzegawczym powinny być wszelkie informacje w treści, które sugerują, że jest to przekierowanie do jakichkolwiek płatności internetowych.

Inną, bardzo często powtarzającą się „wadą” tego typu komunikatów, która powinna sugerować nam, że mamy do czynienia z przestępcami, jest słaba polszczyzna. Błędy gramatyczne, stylistyczne czy ortograficzne często występują w takich wiadomościach. Wielu oszustów działa bowiem z zagranicy, a treść korespondencji generuje za pomocą popularnych tłumaczy internetowych. Te często nie radzą sobie z językiem polskim, stąd warto dokładnie przyjrzeć się wiadomości i nie robić niczego pod wpływem emocji lub rutyny.

Niestety, nasza czujność może być uśpiona. W czasach, w których coraz więcej spraw, także urzędowych załatwiamy przez internet, łatwo nam uwierzyć w fałszywe wiadomości wysyłane przez złodziei. Za każdym razem, kiedy działamy zdalnie, powinniśmy się upewnić, że wiadomość pochodzi z wiarygodnego źródła. Czasem jeden telefon do konkretnej instytucji pozwala zweryfikować pochodzenie danej wiadomości.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!