SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!

Niektórzy użytkownicy telefonów komórkowych otrzymali w ostatnim czasie SMS-y informujące o zaległym mandacie na niewielką kwotę oraz przekazaniu przeterminowanych należności do komornika. Wiadomość zawiera także link do płatności przez internet. Policja ostrzega: SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!

SMS-y w sprawie zaległych mandatów to oszustwo!
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 kwietnia 2021

SMS w sprawie mandatu

Policja opublikowała niedawno zrzut z ekranu telefonu komórkowego z wiadomością SMS, która w pierwszej chwili mogła zaniepokoić niejednego odbiorcę. „Masz nie opłacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twój mandat zostanie przekazany do komornika z tytułu zaległości 10.00 PLN. Opłać teraz" (pisownia oryginalna, skopiowana z wiadomości).

Dalej znajdował się link do przelewu internetowego, którego wykonanie w domniemaniu miałoby „szczęśliwie” zamknąć sprawę kary i uchronić przed postępowaniem komorniczym. „To oszustwo, klikając w link z SMS, można stracić wszystkie pieniądze. To próba wyłudzenia naszych danych do konta w banku” — ostrzegają gdańscy policjanci.

Co musi zawierać pieczątka firmowa?Co musi zawierać pieczątka firmowa?Mikołaj Frączak

Na czym polega oszustwo na SMS?

W tym przypadku oszuści zastosowali dość prosty mechanizm sprowadzający się do zachęcenia odbiorcę do kliknięcia w podany link. Podobne treści mogą być rozsyłane także za pośrednictwem poczty elektronicznej i dotyczyć różnych spraw. Oprócz wspomnianego mandatu, narracja przestępców może sprowadzać się do historii o przesyłce czy paczce do odbioru.

Co zawiera link w SMS od oszustów?

Niestety, kliknięcie w podany w wiadomości link powoduje przekierowanie do fałszywego formularza z wrażliwymi danymi. Osoby, które go wypełnią, często oddają w ten sposób dostęp do konta bankowego oszustom, którzy w krótkim czasie są w stanie skutecznie oczyścić nasze oszczędności ze wszystkich pieniędzy. 

Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?Jak rozłożyć należności podatkowe na raty? Michał Górecki

Dostałem podejrzany SMS – co robić?

Podstawową obroną przed oszustami, wysyłającymi fałszywe wiadomości SMS lub maile jest ignorowanie takiej korespondencji. Pod żadnym pozorem, nie powinniśmy klikać w linki, jakie znajdują się w tego typu wiadomościach. Sygnałem ostrzegawczym powinny być wszelkie informacje w treści, które sugerują, że jest to przekierowanie do jakichkolwiek płatności internetowych.

Inną, bardzo często powtarzającą się „wadą” tego typu komunikatów, która powinna sugerować nam, że mamy do czynienia z przestępcami, jest słaba polszczyzna. Błędy gramatyczne, stylistyczne czy ortograficzne często występują w takich wiadomościach. Wielu oszustów działa bowiem z zagranicy, a treść korespondencji generuje za pomocą popularnych tłumaczy internetowych. Te często nie radzą sobie z językiem polskim, stąd warto dokładnie przyjrzeć się wiadomości i nie robić niczego pod wpływem emocji lub rutyny.

Niestety, nasza czujność może być uśpiona. W czasach, w których coraz więcej spraw, także urzędowych załatwiamy przez internet, łatwo nam uwierzyć w fałszywe wiadomości wysyłane przez złodziei. Za każdym razem, kiedy działamy zdalnie, powinniśmy się upewnić, że wiadomość pochodzi z wiarygodnego źródła. Czasem jeden telefon do konkretnej instytucji pozwala zweryfikować pochodzenie danej wiadomości.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!