Operator ostrzega przed SMS-ami od kasyna

SMS-y z linkami do nielegalnej strony z grami hazardowymi otrzymują masowo użytkownicy telefonów komórkowych w Polsce. Niepokojące zjawisko odnotował zespół CERT Mobile. Operator ostrzega przed SMS-ami, które mogą być źródłem problemów.

Operator ostrzega przed SMS-ami od kasyna
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 kwietnia 2021

Jak wygląda SMS od internetowego kasyna?

Zrzut z ekranu z przykładową wiadomością tekstową od kasyna zaprezentował w swojej informacji prasowej T-Mobile Polska. W treści czytamy (pisownia oryginalna): „Nie przegap swojej szansy na zdobycie bonusow!otrzymasz bonus powitalny w wysokosci 4000ZL + 125 obrotow darmowych” -  Tuż za wiadomością znajduje się link, który przekierowuje użytkownika bezpośrednio do domeny wirtualnego kasyna.

Warto dodać, że bardzo podobny format mają często wiadomości SMS wysyłane przez sklepy lub inne podmioty działające w e-commerce, jednak w ich przypadku nie ma mowy o złamaniu prawa, wszystko dzieje się legalnie. W przypadku internetowego kasyna sprawa wygląda zgoła inaczej!

Udawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądemUdawał bezdomnego, by nagrać filmiki. Stanął przed sądemMichał Górecki

Kliknięcie źródłem kłopotów?

T-Mobile w swoim komunikacie przestrzega, że „działalność takich stron, zgodnie z nowelizacją ustawy hazardowej z 2017 roku, jest nielegalna. Gra w nieautoryzowanym przez Ministerstwo kasynie jest także niezgodna z prawem i może skutkować karą grzywny”.

Niebezpieczne linki w SMS-ach

Operator prosi, by każdą wiadomość, która sugeruje szybkie wzbogacenie traktować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Bardzo często, właśnie w taki sposób użytkownicy telefonów są zachęcani do ryzykownych zachowań. T-Mobile zaleca natychmiastowe usunięcie tego typu wiadomości, by ograniczyć ryzyko wejścia w niebezpieczne linki także innym osobom np. dziecku, które będzie akurat korzystało z telefonu swojego rodzica czy dziadka.

Ponadto operator zachęca rodziców, by rozmawiali ze swoimi pociechami na temat podobnych zagrożeń. Wiadomości z nieznanych numerów, a w szczególności takie, które zawierają link do  stron internetowych, oraz które zawierają obietnice szybkiego wzbogacenia się, muszą za każdym razem zwiększać czujność.

Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach? Mikołaj Frączak

Zagrożenia związane z SMS-ami

SMS-y to prosty nośnik wielu informacji, m.in. reklamowych. Niestety narzędzie to jest również używane przez oszustów, którzy w ten sposób, chcą zachęcić osoby do wejścia na konkretne strony internetowe. Linki mogą prowadzić np. do formularzy, które łudząco przypominają witrynę banku czy innej instytucji zaufania publicznego. Tego typu pułapki, służą do wyłudzenia danych osobowych np. loginów i haseł, a w konsekwencji mogą spowodować kradzież środków z konta lub tożsamości w mediach społecznościowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!