Co musi zawierać pieczątka firmowa?

Z jednej strony, żaden przepis prawny nie wymaga posiadania pieczątki, z drugiej jednak… bardzo się ona przydaje. Wystarczy spojrzeć na kilka papierowych wniosków lub formularzy i na każdym z nich znajduje się miejsce na pieczęć firmową. Co musi zawierać pieczątka firmowa w przypadku jednoosobowej działalności, a co w przypadku spółki? Podpowiadamy.

Co musi zawierać pieczątka firmowa?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Jakie dane na pieczątce

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie dane powinny znaleźć się na pieczęci firmowej warto zastanowić się, jaką rolę ona pełni, lub inaczej – po co mielibyśmy ją gdziekolwiek przybijać. Każda z tych odpowiedzi sprowadzi się pewnie m.in. do aspektu informacyjnego i identyfikacji firmy. To oznacza, że szczególnie ważne na pieczęci są nazwa, adres oraz numer nip – podanie tych trzech elementów z pewnością pozwoli na bezbłędne zidentyfikowanie naszej firmy, nawet jeśli nosiłaby taką samą nazwę jak kilkanaście innych.

Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!Anna Malinowska

Pieczątka a przepisy

Napisaliśmy na wstępie, że żaden przepis nie nakazuje nam wyrabiania pieczątki, dodaliśmy jednak, że to bardzo praktyczne rozwiązanie i nie warto się przed nim bronić. Warto jednak poszperać w prawie, by dowiedzieć się jakie dane o naszej działalności będą szczególnie istotne z punktu widzenia urzędu lub kontrahentów, czyli jakie informacje znajdą się w dokumentach, takich jak zamówienia, pisma, wnioski o dotacje, umowy z bankiem etc.

Pieczątka jednoosobowej działalności gospodarczej

Firma to Ty – taką zasadę musi znać każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. A zatem ważna jest nazwa, a w niej imię i nazwisko przedsiębiorcy – te elementy bezwzględnie powinny znaleźć się na pieczęci. Firmy wyrabiające pieczątki, często bazują na informacjach, jakie znalazły się we wpisie w CEIDG-1 i na tej podstawie układają „treść” pieczęci.

Nazwa to jednak nie wszystko. Oprócz niej szczególnie istotny jest numer NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej. Generalnie, każdy przedsiębiorca posługuje się nim wszędzie i zwykle na jednym wydechu deklamuje go z pamięci. Trzecia rzecz to adres działalności, a jeśli nie wskazano siedziby firmy, adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Mikołaj Frączak

Czy REGON musi znajdować się na pieczątce?

Numer REGON cały czas jest stosowany w Polsce, jednak coraz rzadziej można go spotkać na pieczęciach firmowych. Jeżeli mamy „miejsce” i chcemy zamieścić ten numer nic nie stoi na przeszkodzie. Nie będzie jednak katastrofy, jeśli REGON zostanie pominięty.

Czy umieszczać adres www i e-mail na pieczątce?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na pieczęci firmowej umieścić adres strony www lub adres mailowy. Nikt z pewnością nie będzie nas za to ścigał, a zyskamy dodatkowe miejsce, na którym możemy umieścić kolejny kanał kontaktu z firmą. Szczególnie istotne jest to w przypadku firm, które działają w sieci czy branży e-commerce, nie mówiąc już o przypadkach, w których często nazwa firmy jest tożsama z adresem internetowym łącznie z sufiksem.pl. To samo dotyczy numeru telefonu.

Powstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejPowstaje Krajowa Strategia Edukacji Finansowej Michał Górecki

Pieczątka w spółce

Od spółek wymaga się nieco więcej. Z punktu widzenia przepisów, bardzo ważnym elementem informacyjnym są w tym przypadku dwa elementy: Numer KRS oraz wysokość kapitału zakładowego. Tak rozbudowana pieczątka będzie jednak zbędna, jeśli wprowadzimy w naszej spółce jednolity wzór papieru firmowego, gdzie wszystkie te dane (łącznie z numerem BDO, faxem czy adresem skype) znajdą się w stopce takiego druku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!