Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!

Wyprzedzanie na ciągłej lub „na trzeciego”, zignorowanie czerwonego światła sygnalizacji drogowej, wymuszenie pierwszeństwa – to tylko niektóre wykroczenia kierowców, jakie policja jest w stanie zarejestrować przy pomocy… dronów. Polska drogówka zabiera na patrole bezzałogowe statki powietrzne!

Mandat z powietrza. Polska drogówka używa dronów!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 kwietnia 2021

Czy mogę dostać mandat z drona?

Jeśli czujesz się bezkarnie za kółkiem, bo przecież jesteś uzbrojony w radio CB albo nowoczesną aplikację informującą o patrolach, pewnie popsujemy to samopoczucie. Policja coraz częściej wykorzystuje do patroli drony, czyli lekkie i małe bezzałogowe statki powietrzne.

Uzbrojone w kamery o dużej rozdzielczości, są w stanie zarejestrować i bardzo dobrze udokumentować niektóre wykroczenia, nawet lepiej niż za pomocą wideorejestratora w radiowozie. Już wiadomo, że w ten sposób posypały się pierwsze mandaty. Zgodnie z przepisami, wideo zarejestrowane przez drona jest traktowane jako dowód. Drogowe „przewiny” z lotu ptaka, nikomu nie ujdą płazem – ostrzega policja.

Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem 500 zł?Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem 500 zł?Mikołaj Frączak

Gdzie drogówka używa dronów?

Drony mogą być użyte przez drogówkę w każdym miejscu i czasie. Przykład? Jak czytamy na stronie internetowej świętokrzyskiej policji, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, po raz pierwszy w ten sposób monitorowane było niebezpieczne skrzyżowanie na drodze krajowej nr 74 Kielce-Lublin w miejscowości Wola Jachowa.

„Przy użyciu niecodziennego sprzętu policjanci zarejestrowali kilku kierujących, którzy zignorowali wskazania sygnalizatora. W tych przypadkach piloci drona poinformowali stojących nieopodal funkcjonariuszy, którzy zatrzymali do kontroli drogowej wskazane pojazdy” - napisano w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Jak zapowiadają mundurowi, podobnych kontroli można się spodziewać w całym województwie. Już wiadomo, że nie tylko świętokrzyski garnizon jest wyposażony w tego typu sprzęt, zatem mandat z powietrza, teoretycznie grozi każdemu.

Nie ma ostrzeżeń przed dronami

Z uwagi na rozmiary, policyjne drony są trudne do zaobserwowania z perspektywy kierowcy. Popularne aplikacje, za pośrednictwem których kierowcy informują się o patrolach, nie mają jeszcze funkcji „uwaga dron”.

Grodzisz działkę? Sprawdź kiedy musisz zgłosić to do urzęduGrodzisz działkę? Sprawdź kiedy musisz zgłosić to do urzędu Anna Malinowska

Jakie wykroczenia rejestrują policyjne drony?

Można sobie wyobrazić cały katalog wykroczeń, które bardzo łatwo jest zarejestrować „z powietrza”. Z perspektywy drona z pewnością łatwo jest „ujawnić” np. wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, a także wykonywanie tego manewru „na trzeciego”.

Dron zarejestruje także przejawy brawurowej jazdy, wspomniane ignorowanie czerwonego światła, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub innemu pojazdowi znajdującemu się na drodze z pierwszeństwem. Dron zarejestruje także niezastosowanie się do obowiązku jazdy na światłach mijania. To oznacza, że trzeba mieć się na baczności w każdym miejscu i w każdym czasie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!