KAS: Transfer 25 mln bez podatku w spółce, na której czele stał bezdomny

Krajowa Administracja Skarbowa na Dolnym Śląsku wykryła w trakcie kontroli spółkę, która od jesieni 2018 r. do grudnia 2019 roku otrzymała przeszło 25 mln zł, które nie zostały opodatkowane. Straty skarbu państwa z tego tytułu wyliczono na 3,7 mln złotych. Jak się okazało, na czele jednoosobowego zarządu spółki stał… bezdomny!

KAS: Transfer 25 mln bez podatku w spółce, na której czele stał bezdomny
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 kwietnia 2021

Oszustwa na CIT

Czego nie robią nieuczciwi „przedsiębiorcy” by nie płacić podatku? Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa trafiła podczas kontroli na spółkę, która obracała gigantycznymi kwotami nieznanego pochodzenia. Skutecznie omijała dotąd powinności podatkowe, transferując środki za granicę.

Na jej konta, które prowadzone były w walutach obcych tj. zarówno w euro, jak i dolarach amerykańskich, trafiały wielomilionowe sumy od kilkuset (!) zagranicznych podmiotów, posiadających siedziby w różnych państwach świata. Problem w tym, że wpłacane środku natychmiast z tych rachunków znikały i trafiały ponownie do innych krajów.

Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?Jak rozłożyć należności podatkowe na raty?Michał Górecki

Natychmiastowy transfer a podatek CIT

Zarządzający spółką dokonywali natychmiastowych transferów tych środków do innych firm, które również działały w przeróżnych krajach świata. Wpisane tytuły przelewów mogły sugerować, że były to zapłaty za faktury. Transakcje miały mieć charakter jednorazowy.

Jak rozpoznać, że na czele spółki stoi „słup”?

Jak się okazało, siedziba spółki znajdowała się w wirtualnym biurze, (to oczywiście nic złego i jest dopuszczalne prawem).  Nie doszukano się jednak jakichkolwiek deklaracji czy informacji podatkowych jakie miałaby spółka składać. Co więcej, na czele firmy stał jednoosobowy zarząd. Prezesem była osoba bez stałego zameldowania, bez stałego źródła dochodów i rejestrowana jako bezdomny. Co więcej, w kontaktach z bankami, „prezes” używał kilku dowodów osobistych. To wszystko razem wzięte oznacza, że był tak zwanym „słupem”.

Co musi zawierać pieczątka firmowa?Co musi zawierać pieczątka firmowa? Mikołaj Frączak

Problem z CIT-em

Jak informuje KAS „Pieniądze, które wpłynęły na rachunki spółki, nie zostały zwrócone wpłacającym – stanowią dla spółki przychód do opodatkowania w wysokości ponad 25 mln zł. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zablokowała na rachunkach bankowych spółki ok. 2,8 mln zł na poczet zaniżonego podatku”. To i tak o prawie milion złotych mniej niż wynoszą wyliczone straty państwa na tym procederze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!