Grodzisz działkę? Sprawdź kiedy musisz zgłosić to do urzędu

W wielu przypadkach sprawa ogrodzenia naszej nieruchomości nie wymaga żadnych formalności w urzędzie. Po prostu kupujemy materiały, wynajmujemy ekipę lub budujemy ogrodzenie własnymi siłami. Prawo przewiduje jednak sytuację, w której trzeba spełnić pewne formalności. Grodzisz działkę? Sprawdź kiedy musisz zgłosić to do urzędu.

Grodzisz działkę? Sprawdź kiedy musisz zgłosić to do urzędu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Kiedy należy zgłosić budowę ogrodzenia?

Jeśli prawo lokalne nie przewiduje jakichś ograniczeń np. wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego, sprawa ogrodzenia działki jest naszą indywidualną sprawą. Siatka, parkan, mur, płot – sam wybierasz, jak nieruchomość ma być odgrodzona od sąsiadów. Jest jednak jeden wyjątek.

Jeśli planowane przez nas ogrodzenie ma przekroczyć wysokość 2,2 metra, licząc od podłoża, przepisy budowlane nakładają na nas obowiązek zgłoszenia takiej inwestycji i to niezależnie od tego, czy ma być to ogrodzenie od strony sąsiadów, czy ulicy.

Czy popularne kulki magnetyczne są bezpieczną zabawką?Czy popularne kulki magnetyczne są bezpieczną zabawką?Martyna Kowalska

Gdzie zgłosić budowę wysokiego ogrodzenia?

W każdym przypadku, w którym ogrodzenie na jakimkolwiek odcinku przekroczy wspomnianą granicę 2,2 metra, konieczne jest przygotowanie zgłoszenia zamiaru takiej inwestycji. Jeśli mieszkamy na terenie powiatu ziemskiego, właściwym adresatem takiego zgłoszenia będzie starostwo powiatowe. W przypadku miast na prawach powiatu dokumenty musimy złożyć w urzędzie miasta.

Skoro wiemy, że czeka nas urzędnicza przeprawa, przejrzyjmy przy tej okazji pełną dokumentację nieruchomości. Jeżeli konieczna będzie budowa zjazdu z drogi do działki, należy postarać się o zgodę u zarządcy danej drogi czy ulicy. W zależności od jej statusu może być to gmina, powiat, województwo lub w przypadku dróg krajowych GDDKiA.

Kiedy można rozpocząć budowę ogrodzenia?

W przypadku ogrodzeń niższych niż 2,2 metra inwestycję możemy rozpocząć w dowolnym momencie. W przypadku wyższych ogrodzeń konieczne będzie oczekiwanie na ewentualny sprzeciw urzędników. Co do zasady mają oni na to 21 dni od daty zgłoszenia inwestycji. Jeśli takiej odpowiedzi nie otrzymamy w tym terminie, możemy przystępować do prac.

Tzw. milcząca zgoda urzędu ma jednak swój „termin ważności”. Na rozpoczęcie prac mamy trzy lata. Jeśli z jakiegoś powodu ten termin minie, całą procedurę musimy powtórzyć.

Bilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzonyBilety kolejowe ważne także na autobus? Wspólny Bilet może być wkrótce rozszerzony Mikołaj Frączak

Czy zgłoszenie budowy wysokiego ogrodzenia to tylko formalność?

Niestety, nie możemy zakładać, że zgłoszenie zamiaru budowy „ponadstandardowego” ogrodzenia to tylko formalność i z pewnością sprzeciwu nie będzie. Z brakiem zgody na taką inwestycję musimy się liczyć np. w sytuacji, w której nasza działka znajduje się przy ruchliwym skrzyżowaniu, a wysoki płot mógłby ograniczyć widoczność.

Urząd może mieć też zastrzeżenia, jeśli nasze plany nie są zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego lub w opinii urzędników mogłyby negatywnie wpłynąć na estetykę okolicy.

Taką inwestycję warto przedyskutować także z sąsiadami. Polskie sądy znają już wiele przypadków, w których dochodziło do sporu między sąsiadami, którego przedmiotem była estetyka ogrodzenia biegnącego po granicy ich działki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!