Czy popularne kulki magnetyczne są bezpieczną zabawką?

Co jakiś czas polskie media obiegają informacje o kolejnych dzieciach, które wymagały pilnej interwencji medycznej po połknięciu kulek magnetycznych. Popularne, kolorowe zabawki w formie niewielkich, magnetycznych koralików, postanowił dokładnie sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, jaki rodzaj takich gadżetów może być bezpieczny dla najmłodszych. 

Czy popularne kulki magnetyczne są bezpieczną zabawką?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 marca 2021

Najczęstsze sygnały dotyczące magnetycznych kulek

Jak informuje UOKiK, regulator otrzymuje sygnały o wypadkach spowodowanych niewłaściwym użyciem magnetycznych kuleczek. Najczęściej w ich wyniku poszkodowanymi zostawały dzieci między 2. a 5. rokiem życia. Niestety zabawa kulakami, które dzięki właściwościom magnetycznym łatwo je połączyć w większe figury, czy bryły, zdobywa coraz większą popularność, a same dzieci chętnie bawią się takimi zestawami.

Sygnały, jakie na temat magnetycznych kulek docierają do UOKiK-u, nie mają nic wspólnego z pojęciem dobrej zabawy. Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku” — poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak dodał,  „Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów” – apeluje prezes urzędu.

Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?Mikołaj Frączak

Konsekwencje połknięcia kulek magnetycznych przez dziecko

Jak informuje UOKiK w przypadku dzieci, które połknęły magnetyczne kulki, wskazaniem do interwencji medycznej jest już sam ból brzucha. W podobnych przypadkach stwierdzono także inne objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała czy wymioty.

Czy istnieją bezpieczne kulki magnetyczne dla dzieci?

W opinii UOKiK, który powołuje się na specjalistyczne badania i analizy, bezpiecznymi dla dzieci mogą być magnesy o stosunkowo niskim wskaźniku strumienia magnetycznego, czyli mówiąc prościej siły wzajemnego przyciągania. W opinii ekspertów, za bezpieczne zabawki można uznać tylko te, w których wskaźnik ten wynosi 50 kG2mm2 (0,5 T2mm2). To oznacza, że każda wartość, która przekracza wskazany poziom bezpieczeństwa, może stanowić potencjalne ryzyko dla naszych pociech.

Mamy jednak i złą informację. Kontrola dostępnych w Polsce kulek magnetycznych wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie wykazała ponad pięciokrotne przekroczenia wskazanej normy. Podobne badania w prowadzą także inspektoraty z Łodzi, Warszawy i Wrocławia. UOKiK zapowiada, że poinformuje o wynikach tych kontroli.

Matura 2023 – szykują się spore zmianyMatura 2023 – szykują się spore zmiany Mikołaj Frączak

Kulki magnetyczne będą wycofane z obrotu?

Regulator zapowiada, że zabawki niezgodne z normami bezpieczeństwa będą wycofane z obrotu przez przedsiębiorców. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z interwencją UOKiK, który dopełni wszystkich starań, by niebezpieczne produkty zniknęły ze sprzedaży.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!