Czy popularne kulki magnetyczne są bezpieczną zabawką?
Co jakiś czas polskie media obiegają informacje o kolejnych dzieciach, które wymagały pilnej interwencji medycznej po połknięciu kulek magnetycznych. Popularne, kolorowe zabawki w formie niewielkich, magnetycznych koralików, postanowił dokładnie sprawdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, jaki rodzaj takich gadżetów może być bezpieczny dla najmłodszych.
- Martyna Kowalska
- /
- 31 marca 2021
Najczęstsze sygnały dotyczące magnetycznych kulek
Jak informuje UOKiK, regulator otrzymuje sygnały o wypadkach spowodowanych niewłaściwym użyciem magnetycznych kuleczek. Najczęściej w ich wyniku poszkodowanymi zostawały dzieci między 2. a 5. rokiem życia. Niestety zabawa kulakami, które dzięki właściwościom magnetycznym łatwo je połączyć w większe figury, czy bryły, zdobywa coraz większą popularność, a same dzieci chętnie bawią się takimi zestawami.
Sygnały, jakie na temat magnetycznych kulek docierają do UOKiK-u, nie mają nic wspólnego z pojęciem dobrej zabawy. „Maluchy z ciekawości sprawdzają ich działanie np. w uchu czy nosie, a co gorsza – w ustach. Może się to skończyć tragedią. Podejmujemy działania zmierzające do wyeliminowania niebezpiecznych produktów z rynku” — poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak dodał, „Musimy jednak w sposób szczególny czuwać nad bezpieczeństwem dzieci, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, a najlepiej o wyeliminowanie z zabawek dzieci przedmiotów mogących stwarzać szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych konsumentów” – apeluje prezes urzędu.
Od kiedy nabór wniosków o 500+ drogą tradycyjną?Mikołaj Frączak
Konsekwencje połknięcia kulek magnetycznych przez dziecko
Jak informuje UOKiK w przypadku dzieci, które połknęły magnetyczne kulki, wskazaniem do interwencji medycznej jest już sam ból brzucha. W podobnych przypadkach stwierdzono także inne objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała czy wymioty.
Czy istnieją bezpieczne kulki magnetyczne dla dzieci?
W opinii UOKiK, który powołuje się na specjalistyczne badania i analizy, bezpiecznymi dla dzieci mogą być magnesy o stosunkowo niskim wskaźniku strumienia magnetycznego, czyli mówiąc prościej siły wzajemnego przyciągania. W opinii ekspertów, za bezpieczne zabawki można uznać tylko te, w których wskaźnik ten wynosi 50 kG2mm2 (0,5 T2mm2). To oznacza, że każda wartość, która przekracza wskazany poziom bezpieczeństwa, może stanowić potencjalne ryzyko dla naszych pociech.
Mamy jednak i złą informację. Kontrola dostępnych w Polsce kulek magnetycznych wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie wykazała ponad pięciokrotne przekroczenia wskazanej normy. Podobne badania w prowadzą także inspektoraty z Łodzi, Warszawy i Wrocławia. UOKiK zapowiada, że poinformuje o wynikach tych kontroli.
Matura 2023 – szykują się spore zmiany Mikołaj Frączak
Kulki magnetyczne będą wycofane z obrotu?
Regulator zapowiada, że zabawki niezgodne z normami bezpieczeństwa będą wycofane z obrotu przez przedsiębiorców. Jeśli tego nie zrobią, muszą liczyć się z interwencją UOKiK, który dopełni wszystkich starań, by niebezpieczne produkty zniknęły ze sprzedaży.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.