Obroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotych

Aż 575 mld złotych wyniosła w 2020 roku suma ubezpieczonych obrotów firm – informuje Polska Izba Ubezpieczeń. Mimo pandemii oraz różnego rodzaju ograniczeń, firmy ubezpieczeniowe nie zmniejszyły zaangażowania w tego rodzaju wsparcie przedsiębiorców.

Obroty handlowe ubezpieczone łącznie na 575 mld złotych
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 marca 2021

Co to jest ubezpieczenie należności handlowych?

Odroczony termin płatności, czyli tzw. kredyt kupiecki jest standardową praktyką przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów i usług. Należności handlowe można jednak ubezpieczyć. Wówczas firmy posiadają skuteczną ochronę finansową, gdyby pojawiły się straty związane z opóźnieniami w płatnościach. To także skuteczne zabezpieczenie przed sytuacją, w której nasz kontrahent zbankrutuje.

Zaletą tego typu współpracy z firmami ubezpieczeniowymi jest dostęp do monitoringów, które informują o bieżącej kondycji finansowej klienta, któremu udzielamy kredytu kupieckiego.

Nabór wniosków do programu Mój Prąd w 2021 rokuNabór wniosków do programu Mój Prąd w 2021 rokuMartyna Kowalska

Popularność ubezpieczenia kredytu kupieckiego

Jak zauważa Polska Izba Ubezpieczeń, miniony, pierwszy rok pandemii był najlepszym przykładem tego, jak bardzo ubezpieczenie kredytu kupieckiego może wpływać na stabilizację gospodarki w czasach, w których dzieje się źle.

Jak zauważa organizacja zrzeszająca ubezpieczycieli, w 2020 roku po raz kolejny suma ubezpieczonych obrotów firm przekroczyła pół biliona złotych i była wyższa niż rok wcześniej o ponad 40 mld złotych. „Ubezpieczyciele nie zmniejszyli zaangażowania we wsparcie przedsiębiorców, pomimo pandemii i związanych z nią ograniczeń” — napisano w komunikacie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Jak postępować w przypadku szkody parkingowej?Mikołaj Frączak

Kryzys a limity kredytowe

Jak wynika ze statystyk, mimo widocznych problemów na rynkach finansowych w marcu 2020 roku, ubezpieczyciele zwiększyli nieznacznie limity kredytowe, na jakie mogą liczyć ubezpieczeni przedsiębiorcy. Wartość ubezpieczonych obrotów wzrosła  o 8 procent.

Ubezpieczenia należności w czasach pandemii

Jak zauważa Polska Izba Ubezpieczeń przedsiębiorcy w czasie pandemii i widocznego spowolnienia docenili możliwości związane z ubezpieczeniem kredytu kupieckiego.

- „Polisy pozwoliły im utrzymywać dotychczasowe i zdobywać nowe kontrakty, dzięki czemu mogli bezpiecznie zbywać swoje towary i usługi. Trzeba pamiętać też o tym, że kłopoty nie skończyły się wraz z ubiegłym rokiem. W wielu krajach, w tym w Polsce, utrzymywane są lub przywracane ograniczenia aktywności obywateli i przedsiębiorstw” — zauważa ekspert PIU, Rafał Mańkowski.

Z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiczną, znawcy tego rynku nie podejmują się prognoz dla sytuacji płatniczej w kolejnych miesiącach, a nawet tygodniach.

Najlepsze czterogwiazdkowe hotele na wakacje na ZakynthosNajlepsze czterogwiazdkowe hotele na wakacje na Zakynthos Rafał Stępniewski

Kondycja ubezpieczycieli kredytów kupieckich

Jak wynika z komunikatu PIU, ubezpieczyciele prowadzili zrównoważoną strategię zarządzania ryzykiem. Według danych za 2020 roku nie doszło do znaczących odchyleń w łącznej wysokości dostępnych limitów, jeśli porównamy tę sytuację z wcześniejszymi latami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!