Nabór wniosków do programu Mój Prąd w 2021 roku

Na 1 lipca 2021 roku planowane jest rozpoczęcie naboru wniosków w bardzo popularnym wśród Polaków programie Mój Prąd, który w ocenie specjalistów odpowiada za fotowoltaiczny boom w naszym kraju. Według wyliczeń ministra klimatu tylko w 2020 roku powstały dzięki niemu źródła energii ze słońca o mocy 2,2GW – to dwukrotnie lepszy wynik niż rok wcześniej.

Nabór wniosków do programu Mój Prąd w 2021 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 marca 2021

Trzecia edycja programu „Mój Prąd”

W ocenie ministra klimatu Michała Kurtyki, to przyjazny program, jednak tym razem zostanie on znacznie poszerzony. „W trzeciej edycji, jego dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe komponenty, które pozwolą konsumować więcej wytworzonej energii przez prosumentów” – powiedział.

Zgodnie z zapowiedziami nabory mają wystartować 1 lipca, jednak koszty kwalifikowane będą dotyczyły także wydatków poniesionych między 1.02.2020 r. a 21.12.2023. To oznacza, że wnioskodawcy, którzy zainwestowali w fotowoltaikę przed ogłoszeniem naboru, ale po 31.01.2020 będą mogły starać się o dofinansowanie, oczywiście po spełnieniu innych warunków, które zostaną określone w programie.

150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?150 tys. zł dla młodego rolnika – jak zdobyć bezzwrotną premię?Mikołaj Frączak

Jakie projekty w programie Mój Prąd?

Na finansowanie mogą liczyć projekty, które zostały już zakończone i podłączone do sieci Operatora Systemu Dystrybucyjnego, czyli OSD. W trzeciej edycji zostanie utrzymany przedział mocy instalacji zawierający się między 2 a 10 kW.

Jakie dofinansowanie w Mój Prąd 3.0.?

Według stanu na połowę marca 2021, w ministerstwie klimatu oraz w odpowiedzialnym za przebieg programu Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) trwają prace koncepcyjne m.in. nad poziomem dofinansowania oraz zakresem rzeczowych inwestycji objętych wsparciem. W grę wchodzą takie elementy jak punkty ładowania do samochodów na prąd,  inteligentne systemy do zarządzania energią w domu, a także magazyny ciepła lub chłodu.

Wiadomo, że nie zmieni się kluczowy cel, jakim jest zwiększenie wytwarzania prądu z mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, jednak jak podkreśla wiceprezes NFOŚIGW Paweł Mirowski „dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej”.

Jak głęboko powinna przebiegać rura wodociągowa?Jak głęboko powinna przebiegać rura wodociągowa? Anna Malinowska

Kto skorzysta dzięki programowi Mój Prąd?

Dofinansowanie w ramach programu ma trafić do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i które mają zawartą umowę, która reguluje wprowadzanie wyprodukowanej energii do sieci.

Instytucje odpowiedzialne za program Mój Prąd zadeklarowały w marcu 2021, że w niedługim terminie zostaną przedstawione jego szczegóły wraz z dostępnym budżetem dla beneficjentów. Nabór wniosków ma potrwać od 1 lipca do 20 grudnia 2021 roku. Może się jednak okazać, że zostanie przerwany w razie wyczerpania alokacji środków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!