Jak głęboko powinna przebiegać rura wodociągowa?

Wiosna to dobry czas na planowanie prac na działce budowlanej, np. doprowadzenie mediów do powstającego domu, budynku gospodarczego czy ogródka. Najczęściej pojawiającą się przy tej okazji wątpliwością jest to, na jakiej głębokości powinna przebiegać rura wodociągowa? Nie chcemy przecież, by kolejna ostra zima doprowadziła do uszkodzenia instalacji. Co ciekawe, odpowiedź na to pytanie będzie zależała m.in. od tego, w której części kraju prowadzimy inwestycję.

Jak głęboko powinna przebiegać rura wodociągowa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 marca 2021

Czy wodociąg można położyć płytko?

Zima 2020/2021 pokazała, że mimo ocieplającego się klimatu, nie ma gwarancji, że nie przyjdzie, choć kilka dni z siarczystymi mrozami, które mogą przeniknąć przez grunt na spore głębokości. Zarówno w miastach jak i na terenach niezurbanizowanych nie brakowało w tym roku awarii, wynikających ze zbyt płytkiego poprowadzenia wodociągu. Jak pokazuje doświadczenie, czasem kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów ma w takich sytuacjach znaczenie.

Uwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichUwaga! Zmieniają się zasady korzystania z porad lekarskichMikołaj Frączak

Przemarzanie gruntu i awarie wodociągu

Kto prowadził tego typu prace we własnym zakresie, doskonale wie, że położenie wodociągu to czasochłonne i często kosztowne prace. Tu nie ma jednak miejsca na oszczędzanie sobie wysiłku, bowiem pierwsza ostra zima, może brutalnie zweryfikować nasze podejście do prowadzonych prac.

Przemarznięcie gruntu do poziomu instalacji może spowodować zamarznięcie wody i pęknięcie rury. Takie zdarzenie oznacza w wielu przypadkach dodatkowe i znacznie wyższe koszty. Trzeba bowiem zlokalizować usterkę, wykonać wykop oraz naprawić uszkodzoną rurę.

Bezpieczna głębokość dla wodociągu

Generalna zasada dla instalacji wodno-kanalizacyjnych, stosowana przy podobnych projektach mówi o tym, że powinny się one znajdować na głębokości obliczanej wzorem: lokalna głębokość przemarzania gruntu + 40%.

Mimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkańMimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkań Michał Górecki

Jak sprawdzić głębokość przemarzania gruntu?

Rzecz jasna nikt nie będzie zimą kopał działki tylko po to, by sprawdzić, jak głęboko przemarza ziemia. Mimo lokalnych odchyleń, można ją sprawdzić na specjalnych mapach przemarzania. Jedną z nich znaleźliśmy tutaj – na jednym z portali budowlanych obud.pl.  Można z niej wyczytać, że np. okolice Warszawy, Łodzi, Katowic czy Gdańska znajdują się w tzw. drugiej strefie przemarzania wynoszącej 1m. Bezpieczny poziom położenia wodociągu wynosi tam zatem (zgodnie ze wcześniejszym wzorem 1m + 40% = 1,40 m.

Lokalne uwarunkowania głębokości przemarzania gruntu

Wszelkiego rodzaju mapy podają nam głębokość przemarzania gruntu uśrednioną dla sporych obszarów. Warto przy tym uwzględnić lokalne uwarunkowania wynikające z rodzaju terenu oraz jego specyfiki.

Na terenach otwartych, na których nie ma w pobliżu innych budynków ani zadrzewienia, z reguły warto doliczyć kolejne kilkadziesiąt centymetrów – dla własnego bezpieczeństwa. Taki margines być może nie przyda się pierwszej czy drugiej zimy, ale na przykład w czasie srogich mrozów, jakie nawiedzają nasz kraj raz na kilka lat. Dodatkowy wysiłek z pewnością się opłaci. Nie ma bowiem nic gorszego niż awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej w środku mroźnej zimy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!