Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Już 1,8 mln zgłoszeń nanieśli od 2016 roku Polacy na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Uruchomione przez policję internetowe narzędzie, pozwala na to, by całkowicie anonimowo wskazać funkcjonariuszom miejsca, w których dochodzi do łamania prawa. Co ważne, każdy ma wgląd do danych zbieranych w ten sposób w całym kraju.
- Michał Górecki
- /
- 17 marca 2021
Co to jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to internetowe narzędzie wprowadzone przez Komendę Główną Policji wspólnie z Geoportalem. Każdy obywatel zaniepokojony jakimś zjawiskiem, może na bardzo dokładnej mapie okolicy zaznaczyć miejsce oraz dopasować do niego właściwą kategorię np. „spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych” lub „ grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”.
W ten sam sposób można zaznaczyć miejsca, w których notorycznie łamane są przez kierowców ograniczenia prędkości lub zakazy parkowania, a także inne problemy, które może rozwiązać patrol policji. Warto przy tym skorzystać z wyszukiwarki adresów, która na ogólnopolskiej mapie pozwoli odszukać i powiększyć okolice pojedynczych budynków. Dzięki temu nasze zgłoszenie może być bardzo precyzyjne.
Partia popularnego alkoholu wycofana z rynkuMartyna Kowalska
Jakie jest zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Jak pokazują policyjne statystyki,zainteresowanie tym narzędziem jest bardzo duże. Od początku działania KMZB skorzystało z niej blisko 2,5 mln internautów, którzy nanieśli łącznie 1,8 mln zgłoszeń. Od 2016 roku licznik strony przekroczył już 8,4 mln odsłon.Zgłoszenia niebezpiecznych miejsc można dokonywać zarówno przez stronę internetową jak również aplikację dostępną zarówno na telefony z systemem Android jak również na iPhony.
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa a pandemia
Jak zauważa policja, użyteczność tej formy kontaktu z policją jest szczególnie użyteczna wczasach pandemii. „W przypadku potrzeby naniesienia jednego z dostępnych do wyboru zagrożeń nie wymaga ona od zgłaszającego osobistego przybycia do jednostki organizacyjnej Policji, ani bezpośredniego kontaktu z innymi osobami”- zauważono w komunikacie na stronie Komendy Głównej Policji.
Dla wielu zgłaszających,szczególnie ważna jest także anonimowość, jaką zapewnia to narzędzie.
Czy jedna osoba może posiadać dwa ważne polskie paszporty? Mikołaj Frączak
Najczęstsze zgłoszenie na policję przez internet
Policja przedstawiła ranking najczęściej zgłaszanych problemów za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na pierwszym miejscu znajdują się te, związane z przekraczaniem ograniczeń prędkości na drogach (28,45%). Na drugim miejscu znalazło się niewłaściwe parkowanie (24,85%). Podium zamyka spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (16,74%).
Krajowa Mapa Zagrożenia Bezpieczeństwa a numer 112
Policja apeluje do obywateli, by w sytuacjach nagłych, wymagających szybkiej interwencji, korzystali jednak ze zgłoszeń przez numer 112. W wielu sytuacjach, zgłoszenie na internetowej mapie to za mało, by podjąć skuteczne działania. Internetowe narzędzie należy więc traktować, jako cenne uzupełnienie form kontaktów z policją.
Czy podatek handlowy jest legalny? Zapadł wyrok Unijnego Trybunału SprawiedliwościMartyna Kowalska
Kiedy może przydać się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Omawiane narzędzie jest nie tylko cenną bazą danych dla stróżów prawa. Może z niej korzystać każdy. To oznacza,że planując przeprowadzkę, zakup mieszkania lub najem lokalu usługowego, możemy sprawdzić, czy jest to bezpieczna okolica. To samo dotyczy sprawdzenia drogi dziecka do szkoły, lub miejsca porannego joggingu czy przejażdżek na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.