Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół

Choć pandemia ponownie się rozpędza, a lockdownem objęto także najmłodszych uczniów, resort edukacji myśli o tym jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół, a w szczególności klas IV-VIII, których rozstanie ze szkolnymi ławkami trwa już od jesieni. Ministerstwo chce zorganizować dobrowolne zajęcia wspomagające z wybranych przedmiotów obowiązkowych.

Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkół
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 marca 2021

Kiedy powrót do szkół?

Polska edukacja po II wojnie światowej nie znała takiej sytuacji, w której szkoły przez dłuższy czas pozostawały zamknięte dla zdecydowanej większości uczniów. Na dobrą sprawę, nie licząc wakacji, w ciągu roku od wybuchu pandemii uczniowie starszych klas skazani byli na naukę zdalną przez… 8 miesięcy. Zdaniem psychologów może to rodzić poważne problemy na różnych płaszczyznach rozwoju młodych ludzi. Brak kontaktu z rówieśnikami oraz tradycyjnych lekcji może rzutować na dalszy przebieg edukacji, oraz zdobywania umiejętności społecznych.

Na pytanie, kiedy dzieci powinny powrócić do szkół,pedagodzy odpowiadają: jak najszybciej. Problem w tym, że w najbliższym czasie nie wydaje się to możliwe.

Ogólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klasOgólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klasAnna Malinowska

Jak powinien wyglądać powrót dzieci do szkół?

Nikt nie ma wątpliwości, że powrót dzieci do standardowych zajęć będzie trudny. Szczególnie dla uczniów z biedniejszych rodzin, które nie mają warunków do właściwej edukacji zdalnej np. z powodu problemów sprzętowych lub z dostępem do internetu. Część z nich może mieć spore zaległości z materiałem. Inną grupą będą także dzieci, które nie były w stanie z różnych przyczyn wdrożyć się w zdalny tryb nauki, przez co zatraciły nawyk systematyczności i obowiązkowości.

MEiN planuje zwiększyć rezerwę części oświatowej subwencji ogólnej o dodatkowe 187 mln zł na wynagrodzenia dla nauczycieli, na prowadzenie dobrowolnych programów. Jeden z czterech programów resortu zakłada wsparcie uczniów w czasie i po pandemii. Mowa m.in. o dobrowolnych zajęciach z niektórych przedmiotów, które mają mieć charakter wspomagający i niwelujący niekorzystny efekt wynikający z zamknięcia szkół.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Anna Malinowska

Na co dodatkowe pieniądze od ministerstwa edukacji?

Dzięki dodatkowym środkom, organy prowadzące, czyli samorządy będą mogły sfinansować wynagrodzenia dla nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia wspomagające dla uczniów po powrocie z lockdownu. Szacuje się, że z pomocy może skorzystać około 3,4 mln uczniów.

Główne problemy uczniów związane z nauką zdalną

Aby zdać sobie sprawę ze skali problemów, wystarczy spojrzeć w kalendarz bieżącego roku szkolnego. Uczniowie klas IV-VIII w podstawówkach oraz szkół ponadpodstawowych przebywają większość czasu (od października 2020)na edukacji zdalnej. Nikt nie ma wątpliwości co do niższej efektywności takiego kształcenia.

Zajęcia wyrównawcze, o których mówi resort edukacji, mają zniwelować ewentualne braki, oraz pomóc w opanowaniu materiału, jaki zawarty jest w podstawie programowej ogólnego kształcenia.

Państwowej ziemi nie kupisz do 2026 rokuPaństwowej ziemi nie kupisz do 2026 roku Mikołaj Frączak

Z jakich przedmiotów zajęcia wyrównawcze? 

Ministerstwo Edukacji deklaruje, że nie chce narzucać listy przedmiotów, jakie będą objęte takim wsparciem. Wybór będzie należał do dyrektorów szkół, którzy wcześniej mają przedyskutować te kwestie z nauczycielami. Wiadomo jednak, że zajęcia wyrównawcze będą odbywały się zarówno w publicznych jak i niepublicznych szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Będą organizowane także w szkołach specjalnych i artystycznych, które realizują kształcenie ogólne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!