Co zrobić z eternitem po remoncie dachu?

W polskim krajobrazie bez trudu znajdziemy budynki, których dachy nadal pokryte są eternitem. Kiedyś niezwykle popularny, dziś znajduje się na cenzurowanym i jako materiał budowlany jest objęty zakazem w całej Unii Europejskiej. Nie dość, że nietrwały to jeszcze szkodzi zdrowiu. Co zrobić z eternitem po remoncie dachu?

Co zrobić z eternitem po remoncie dachu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 marca 2021

Jak dużym problemem jest eternit?

Słowo eternit pochodzi z łacińskiego „aeternum”, czyli wieczność — jednak na całe szczęście na wieki wieków z nami nie pozostanie. Zgodnie z unijnym prawem powinniśmy pozbyć się go najpóźniej do 2032 roku. Warto skorzystać więc z programów proponowanych przez samorządy, których celem jest likwidacja eternitu na dachach oraz jego bezpieczna utylizacja.

Czy eternit szkodzi?

Mamy złą informację dla osób, które mieszkają w budynkach pokrytych eternitem, lub w których sąsiedztwie znajdują się takie nieruchomości. Nie jest bowiem, tak, że szkodzi on jedynie osobom, które mieszkają pod dachem pokrytym tym materiałem.

Za szkodliwe działanie eternitu odpowiada jego budulec, czyli azbest. W obrazie mikroskopowym przypomina długie cienkie włókna, które z czasem rwą się niczym nitki na starym ubraniu. Z uwagi na ich niską wagę oraz właściwości fizyczne, są przenoszone wraz z powietrzem i mogą trafić do płuc, z których nigdy więcej się nie wydostaną. Im więcej takich włókien nazywanych fachowo fibrylami, tym większe ryzyko chorób płuc, oskrzeli, a także nowotworów układu oddechowego, rozrodczego i moczowego.

Jak szkodzi azbest?

Nitki azbestowe zwyczajnie wbijają się w zdrowe struktury komórek płuc i pozostają w nich na zawsze. Nie da się ich odkrztusić ani usunąć w inny sposób. Choćby z tego powodu od 1997 roku w Polsce istnieje zakaz produkcji i sprzedaży azbestu oraz wyrobów azbestowych.

Najgroźniejsze w ocenie specjalistów są stare porowate płyty, które ulegają erozji w wyniku działania m.in. wody i wiatru.

Jak usunąć eternit z dachu?

Z uwagi na wysoką szkodliwość eternitu, jego usunięciem muszą zająć się fachowcy z odpowiednim przygotowaniem oraz wyposażeniem ochronnym. Usunięte pokrycia powinny być zabezpieczone dla załadunku oraz na czas transportu. Później składowane w odpowiednio wyznaczonych miejscach. Jakakolwiek samowola i łamanie procedur jest surowo karane.

Zgłoszenie usunięcia eternitu

Prawo nakazuje, że za każdym razem, kiedy zamierzamy usunąć eternit, musimy zgłosić ten fakt do właściwego dla lokalizacji prac organu nadzoru budowlanego. Trzeba to zrobić przynajmniej z wyprzedzeniem miesięcznym. Wcześniej nie powinniśmy rozpoczynać prac demontażowych.

Zgłoszenie musi posiadać informację o właścicielu, wraz z potwierdzonym aktem własności, opis planowanych działań oraz szacunek ilości odpadu budowlanego. Konieczne jest wskazanie firmy, która zajmie się tymi pracami wraz z numerem koncesji, która zezwala na tego typu usługi. Niektóre firmy zajmujące się takim pracami, same zajmują się kwestiami formalnymi, po wcześniejszym upoważnieniu.

Czy gmina opłaci usunięcie eternitu?

Warto zaglądać w tej sprawie na strony urzędów gminy lub miasta lub telefonować do wydziałów, które odpowiedzialne są za tego typu kwestie. Wiele samorządów oferuje w różnym zakresie swoje wsparcie, w tym także całkiem pokaźne dofinansowania. Można o nie pytać także w najbliższym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!