Po próbnych egzaminach – wzrost zainteresowania korepetycjami online

Po próbnych egzaminach ósmoklasistów oraz maturalnych należy spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na korepetycje online. Pandemiczna rzeczywistość zdalnej edukacji u wielu uczniów budzi niepokój przed właściwymi egzaminami. Stąd rodzi się potrzeba nadrobienia ewentualnych zaległości poprzez korepetycje w sieci.

Po próbnych egzaminach – wzrost zainteresowania korepetycjami online
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 marca 2021

Jak duży jest rynek korepetycji w Polsce?

Korepetycje w Polsce to rynek, który wciąż jest bardzo ciężko oszacować z uwagi na dość dużą „szarą strefę”. Szacuje się jednak, że można go wycenić na około 3-4 mld złotych. Mimo tego, w dalszym ciągu, trudno jest znaleźć nauczyciela, który spełni wszystkie oczekiwania rodziców i uczniów. W dobie pandemii jest to o tyle trudniejsze, że jedyną możliwą formą dodatkowych zajęć są te prowadzone online – co ma także swoje dobre strony. Dzięki temu uczeń spod Lublina, może uczestniczyć w zajęciach lub konsultacjach z nauczycielem z Poznania czy Wrocławia. Lokalizacja jednego i drugiego nie ma obecnie żadnego znaczenia.

Ogólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klasOgólnopolski lockdown od soboty. Zdalna nauka dla najmłodszych klas Anna Malinowska

Kto potrzebuje najbardziej korepetycji

Z wpisów na forach czy portalach społecznościowych najbardziej widać, że korepetytorów poszukują uczniowie z klas ósmych oraz maturalnych, którzy stoją przed szczególnym momentem w swojej edukacji. Od czekających ich wkrótce egzaminów zależy bowiem, czy dostaną się do wymarzonego liceum lub na wybraną uczelnię i kierunek studiów.

Sytuacji nie ułatwia fakt pandemii, która przeniosła edukację stacjonarną w wirtualną strefę. Co prawda dyrektorzy szkół mają prawo organizacji w szkołach zajęć wyrównawczych i konsultacji w małych grupach, jednak w opinii części uczniów i rodziców, to za mało by właściwie przygotować się do egzaminów.

Zarówno ósmoklasiści jak i maturzyści są już po egzaminach próbnych, które pokazały obszary wymagające dopracowania. W tej sytuacji korepetytor online może okazać się jednym z najlepszych rozwiązań.

Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?Mikołaj Frączak

Jak znaleźć dobrego korepetytora?

Przed pandemią, szczególną rolę w wyborze korepetytora odgrywał tzw. marketing szeptany oraz opinie rodziców i uczniów. Szczególne znaczenie miało to w małych społecznościach, o szczególnie „płytkim” rynku. Dziś w dobie lekcji zdalnych, przed nauczycielami prowadzącymi zajęcia dodatkowe otworzył się dużo szerszy rynek online. Szczególną rolę odgrywają więc opinie w internecie oraz publikowane w nim ogłoszenia.

Czy droższy korepetytor zawsze oznacza, że jest lepszy?

Niekoniecznie droższy korepetytor zawsze oznacza lepszego nauczyciela. W skali kraju mamy bowiem do czynienia z nieco zróżnicowanymi stawkami za godzinę zajęć. Na tym rynku znajdziemy także przeróżne osoby, które z korepetycji uczyniły sobie dodatkowe źródło przychodu. Wśród nich znajdziemy zarówno pracowników naukowych, doświadczonych pedagogów jak i fascynatów jakimś obszarem wiedzy oraz native speakerów. Niezależnie od wiedzy, muszą posiadać jedną, bardzo ważną umiejętność — umiejętność przekazania jej swoim uczniom, i to w warunkach zdalnych.

Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Martyna Kowalska

Jak wyglądają korepetycje online?

Obecnie korepetycje online bardzo przypominają zdalne zajęcia w szkole, z tą różnicą, że są prowadzone indywidualnie lub w bardzo małych grupach, co z jednej strony pozwala nauczycielowi na lepszy kontakt z uczniem, po drugie wymaga od uczestnika takich zajęć większego zaangażowania. To oczywisty plus tego typu rozwiązań.

Zajęcia online w zależności od ustaleń mogą być prowadzone np. za pośrednictwem takich komunikatorów jak Teams, Skype, Facebook Messenger, Zoom czy Hangouts.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!