Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?

Od poniedziałku 22.03 wraca szkolny lockdown obejmujący także najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Nowa sytuacja nie oznacza jednak, że szkoły będą zamknięte na cztery spusty. Są wyjątki, w których na terenie szkoły mogą być organizowane zajęcia. Wiele zależy jednak od decyzji dyrektora szkoły, do którego w takich sytuacjach należy ostatnie słowo.

Szkolny lockdown – kto mimo wszystko może przychodzić do szkoły?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 marca 2021

Nauka zdalna od 22.03

Zdecydowana większość uczniów (i ich rodziców) musi pogodzić się z faktem nauki za pośrednictwem internetu. O ile dla uczniów starszych klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych, zdalna edukacja jest już codziennością od października 2020 roku, o tyle dla najmłodszych uczniów, to kolejny powrót do zajęć w sieci wprost ze szkolnych ławek. Z uwagi na stopień zaawansowania obsługi komputera oraz kwestie związane z koncentracją w czasie zajęć, wielu rodziców decyduje się na urlop lub zmianę godzin pracy tak, aby towarzyszyć swoim pociechom w lekcjach.

Jeśli sytuacja epidemiczna się poprawi, pierwszym możliwym terminem powrotu dzieci do zajęć w szkole jest 11 kwietnia.

Kto będzie mógł chodzić do szkoły mimo lockdownu

Pierwszą grupą, która może liczyć na stacjonarne spotkania z nauczycielem, są uczniowie klas VIII przygotowujący się do egzaminu kończącego szkołę podstawową oraz tegoroczni maturzyści. W tej kwestii jednak wszystko zależy od podejścia dyrekcji szkoły oraz samych nauczycieli. Zgodnie z przepisami, dyrektor ma prawo organizować uczniom klas ósmych oraz maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Co ciekawe, nie jest powiedziane z jaką częstotliwością mają odbywać się takie zajęcia, a zatem konsultacje z polskiego czy matematyki mogą odbywać się nawet codziennie.

Dla uczniów klas ósmych oraz maturzystów będzie miało to szczególne znaczenie po publikacji wyników próbnych egzaminów. Wówczas będą mogli zapoznać się ze swoimi arkuszami oraz dowiedzieć się, w jakich obszarach mają pewne braki, które powinny być nadrobione. Dla nauczycieli to także okazja do przeprowadzenia zajęć wyrównawczych dla uczniów, dla których nauka zdalna nie była szczególnie efektywna.

Nauczanie stacjonarne w czasie lockdownu?

Jak czytamy na stronie internetowej resortu edukacji: „Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu”.

To oznacza, że istnieje dość szeroki katalog takich sytuacji. Przykładem może być trudna sytuacja rodziny, brak miejsca do spokojnego udziału w zajęciach zdalnych, choroba, problemy ze sprzętem lub internetem. W zasadzie, pod taką przesłankę może podlegać wiele innych okoliczności, które muszą być rozpatrzone przez dyrekcję pozytywnie.

Co z konkursami i olimpiadami przedmiotowymi?

Lockdown nie oznacza także odwołania olimpiad i konkursów przedmiotowych. Dyrektor szkoły może udostępnić odpowiednie pomieszczenia w szkole, aby zorganizować tego typu wydarzenie. Oczywiście we właściwych warunkach sanitarnych tj. z uwzględnieniem odstępów, punktów dezynfekcyjnych itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!