Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?

Nie każde leciwe auto ma szansę stać się zabytkiem. Stary samochód często staje się „skarbonką” i źródłem kolejnych wydatków, w tym obowiązkowego OC. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest pożegnanie się pojazdem. Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?

Na czym polega wyrejestrowanie samochodu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 marca 2021

Kiedy wyrejestrować samochód?

Jest wiele sytuacji, w których można wyrejestrować samochód w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. W kanonie możliwości przewidzianych prawem znalazły się m.in. kradzież auta, wywóz lub sprzedaż za granicę, jego zniszczenie poza granicami RP, trwała utrata (np. pożar), oraz najczęstszy przypadek: przekazanie samochodu do stacji demontażu lub innego punktu, który przyjmuje odpady oraz wycofanie auta z obiegu.

Kto może wyrejestrować samochód?

Wyrejestrowaniem samochodu może zająć się właściciel pojazdu lub wszyscy jego współwłaściciele. Oczywiście do urzędu może pójść tylko jeden z nich, ale musi pamiętać, by zebrać niezbędne pełnomocnictwa.

Jak będzie wyglądał powrót dzieci do szkółJak będzie wyglądał powrót dzieci do szkółMichał Górecki

Jak wyrejestrować samochód?

Jak wiemy, wydziały komunikacji to często najbardziej oblegane miejsca w starostwach czy urzędach miejskich, dlatego warto pójść na skróty i wydrukować sobie wcześniej wniosek. Oczywiście, warto go również wcześniej wypełnić.

Dokument niczym nie różni się od formularza stosowanego do zarejestrowania auta. Zaznaczymy w nim tylko inne opcje i skreślamy niepotrzebne zdania.

Górna część zarezerwowana jest dla naszych danych oraz nazwy urzędu (organu), który zdecyduje o wyrejestrowaniu pojazdu. Dalej, wykreślamy niepotrzebne sformułowania, by pozostawić jedynie prośbę: „Wnoszę o wyrejestrowanie następującego pojazdu”.

W kolejnym kroku potrzebne nam będą m.in. dane samochodu, znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym oraz numer karty pojazdu, jeśli do naszego auta była taka wydana.

Po odczekaniu swojego w kolejce i przekazaniu dokumentów pozostaje nam jedynie oczekiwanie na decyzję administracyjną. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż miesiąc. Chyba, że okaże się, że musimy dostarczyć dodatkowe dokumenty, wówczas czas oczekiwania na zamknięcie sprawy może potrwać nawet dwa miesiące.

Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur?Czym jest dyżur w pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur? Anna Malinowska

Wyrejestrowałem samochód. Czy mogę go ponownie zarejestrować?

W większości przypadków nie ma szans, by raz wyrejestrowany samochód wrócił na drogi. Wyjątkiem może być odzyskanie skradzionego pojazdu lub rejestracja auta uznanego za zabytek motoryzacji. Zasada nieodwracalności nie dotyczy także ciągników oraz przyczep rolniczych oraz aut sprzedanych osobom z zagranicy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!