Paszport tymczasowy – co to jest? Kiedy może się przydać?

Jest wiele sytuacji, w których polscy obywatele zgłaszają się do wydziałów paszportowych z prośbą o wyrobienie dokumentu tymczasowego. Jego zaletą jest to, że może zostać wydany w błyskawicznym trybie, minusem zaś fakt, że tylko w określonych sytuacjach możemy o niego się starać. Czym jest paszport tymczasowy i kiedy może się przydać?

Paszport tymczasowy – co to jest? Kiedy może się przydać?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 marca 2021

Zagubienie dokumentów co robić?

Powstało wiele artykułów i poradników, na temat tego jak zastrzec zagubiony dowód osobisty, gdzie zgłosić zaginięcie paszportu itd. Mało mówi się jednak, jak wyjść w takiej sytuacji z opresji. Zdarza się, że osoba przyjeżdża z innego kraju UE do Polski na kilka dni. Jeśli w tym czasie zgubi dowód osobisty, zgodnie z prawem nie może wjechać na teren innego państwa Wspólnoty. Jeśli nie ma też ważnego paszportu, tak na dobrą sprawę zostaje z niczym. Może jej grozić na przykład utrata pracy z powodu dłuższej absencji. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się… paszport tymczasowy!

Jaki dokument można wyrobić najszybciej?

Okazuje się, że o ile na nowy dowód musimy czekać tygodniami, to paszport tymczasowy może być wyrobiony nieporównywalnie krócej. Posiadając taki dokument w kieszeni, bez obaw możemy przekroczyć wewnętrzne i zewnętrzne granice UE, choć musimy się przygotować na wyjaśnienie tej sytuacji np. u funkcjonariusza staży granicznej na lotnisku. Pytania o powody legitymowania się tymczasowym dokumentem raczej nie unikniemy, jednak rzeczowe wyjaśnienie i opisanie sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wystarcza, by bez problemu przejść przez kontrolę.

Jak uzyskać odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu przez internet?Jak uzyskać odpis aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu przez internet?Anna Malinowska

Jak długo wyrabiany jest paszport tymczasowy?

Zazwyczaj, taki dokument można odebrać już… następnego dnia licząc od złożenia wniosku. Czasem termin ten może się wydłużyć do kilku dni. Nie ulega jednak wątpliwości, że to najszybsza droga do wyrobienia nowego dokumentu tożsamości, który pomoże nam oddalić wizję problemów związanych np. z powrotem do pracy za granicami RP.

Kiedy mogę wyrobić paszport tymczasowy?

Tutaj pojawia się pierwsza przeszkoda, związana z możliwością sięgnięcia po ostatnią deskę ratunku, jaką jest tymczasowy paszport. Jeśli zapomnieliśmy o dobiegającej końca ważności dotychczasowego dokumentu, a zorientowaliśmy się o tym na kilka dni przed wylotem na wykupioną wycieczkę, czy wyjazd na uroczystość rodzinną, raczej zapomnijmy, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Niestety.

To, w jakich sytuacjach możemy skorzystać z paszportu tymczasowego, reguluje Ustawa o dokumentach paszportowych z 13 lipca 2006 roku, z późn. zm. Zgodnie z jej zapisami, paszport tymczasowy przyznawany jest: (za art. 23)

- osobom przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nie na doręczenie paszportu sporządzonego w Rzeczypospolitej Polskiej;

- osobom przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu;

- osobom przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny;

- osobom przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową;

- osobom, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, a przeszkoda ta ma charakter czasowy.

Ten sam artykuł w punkcie drugim dopuszcza możliwość wydania takiego dokumentu z urzędu osobom, które przebywają za granicą, a które nie posiadają paszportu. Oczywiście muszą przemawiać za taką decyzją istotne okoliczności.

Uważaj! Oszuści podszywają się pod fiskusa!Uważaj! Oszuści podszywają się pod fiskusa! Martyna Kowalska

Ważność paszportu tymczasowego

Paszport tymczasowy zazwyczaj nie jest wydawany na dłużej niż na jeden rok.  Urząd wyznaczając datę ważności dokumentu, weźmie z pewnością pod uwagę okoliczności oraz powody z jakich staramy się o taki dokument. Informacja z datą, do której paszport tymczasowy zachowuje ważność, znajduje się wewnątrz paszportu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!