Uważaj! Oszuści podszywają się pod fiskusa!
Ministerstwo Finansów przestrzega przed telefonami od oszustów, którzy podają się za pracowników resortu lub skarbówki. Mogą w ten sposób wyłudzić dane, dotyczące szczegółów prowadzonej działalności gospodarczej.

- Martyna Kowalska
- /
- 12 marca 2021
Jak rozpoznać oszusta przez telefon?
Oszuści robią wszystko, by uwiarygodnić swoją wersję, według której są pracownikami Ministerstwa Finansów lub najbliższego urzędu skarbowego. Choć scenariusze takich rozmów mogą się od siebie różnić, wszystkie zmierzają do prób uzyskania szczegółowych informacji dotyczących kontroli lub prowadzonej działalności gospodarczej.
Każda taka rozmowa, powinna zapalić w naszej głowie lampkę ostrzegawczą. Jak napisano w komunikacie MF oraz KAS, „Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o podatnikach”.
Co dalej z teleporadami?Jan Wróblewski
Co zrobić jeśli zadzwoni do nas oszust?
Za każdym razem, kiedy rozmówca będzie dopytywał się o szczegółowe dane czy fakty dotyczące prowadzonej działalności, powinniśmy przerwać taką rozmowę i pod żadnym pozorem nie udzielać informacji, o które prosi osoba po drugiej stronie łącza.
Jeżeli zadzwoni do nas oszust podający się za pracownika resortu finansów lub Krajowej Administracji Skarbowej, który będzie próbował wyłudzić jakiekolwiek informacje na nasz temat, jesteśmy proszeni o zgłoszenie takiego faktu na adres mailowy [email protected].
Co to jest vishing?
Vishing to odmiana phishingu, czyli wyłudzania informacji za pośrednictwem kanałów komunikacji elektronicznej. W tym przypadku ogranicza się wyłącznie do rozmów telefonicznych. Oszuści często podszywają się pod organizacje lub urzędy, przed którymi potencjalna ofiara może czuć respekt. Z tego powodu, tak często podają się za policję, ZUS czy urzędy skarbowe.
Czy Orlen przejmie kolejną spółkę? Jan Wróblewski
Co mogą zrobić telefoniczni oszuści?
Przestępcy wykorzystują fakt, że w danym momencie możemy być zajęci innymi sprawami, i próbują wymusić na nas podanie informacji, a czasem nawet haseł czy numerów PIN. Za każdym razem, utrata takich danych może oznaczać poważne problemy. Przestępcy mogą użyć ich do przestępstw na szkodę swojej ofiary takich jak wyłudzenia lub kradzież środków z konta bankowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.