Mimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkań

Blisko 14 tys. mieszkań więcej niż rok wcześniej oddano do użytku w 2020 roku. To oznacza, że wzrost w pierwszym, pandemicznym roku wyniósł 6,7%,  informuje resort rozwoju. Łącznie mowa o ponad 220 tysiącach nowych mieszkań – zarówno w budownictwie indywidualnym jak i wielorodzinnym.

Mimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkań
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 marca 2021

Jaką powierzchnię mieszkania najczęściej wybierają kupujący

Według danych za 2020 rok odnotowano delikatny spadek średniej powierzchni nowo oddawanych mieszkań. O ile w badanym okresie wynosiła ona 88,5 m, o tyle rok wcześniej była ona nieco wyższa, o zaledwie 0,1 m2. Spadek zatem jest nieznaczny, jednak wpisuje się w obserwowany w minionej dekadzie trend.

Tutaj należy rozróżnić mieszkania w domach jednorodzinnych oraz w budownictwie wielorodzinnym. O ile w pierwszym przypadku mówimy o statystycznej powierzchni 132,8 m2 o tyle w przypadku mieszkań w blokach wskaźnik ten to zaledwie 52,6 m2.

Od 15 marca kolejne województwa z lockdownemOd 15 marca kolejne województwa z lockdownemAnna Malinowska

Ile budynków mieszkalnych oddano do użytku w 2020 roku?

Zgodnie ze statystykami resortu rozwoju, w 2020 roku oddano do użytku 92.266 nowych budynków mieszkalnych. To oznacza wzrost o 7,7% w porównaniu do 2019 roku. Łączna ich kubatura to zgodnie z raportem 96.579,3m3 – to również oznacza wzrost o 7,7% w ujęciu rocznym.

Prawie 2/3 mieszkań (64,6%) została oddana do użytku przez deweloperów. To oznacza, że udział inwestorów indywidualnych oscyluje, podobnie jak w latach ubiegłych w okolicach 1/3 całości rynku.

Decyzja o budowie domu w czasach pandemii

Okazuje się, że dla wielu Polaków czas pandemii nie był okresem wstrzymywania się od inwestycji mieszkaniowych. W 2020 roku ruszyła budowa 223.842 mieszkań. I choć liczba ta jest niższa o 5,7% w porównaniu z 2019 rokiem, początkowe prognozy wskazywały na znacznie głębszy spadek. Wzrosła za to liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem. W ubiegłym roku wyniosła ona 276.149 mieszkań co oznacza wzrost o 2,7%.

Państwowej ziemi nie kupisz do 2026 rokuPaństwowej ziemi nie kupisz do 2026 roku Mikołaj Frączak

Gdzie powstaje najwięcej mieszkań?

Jak wiadomo, polskie województwa różnią się od siebie pod względem powierzchni i ludności, dlatego do badań porównawczych stosuje się tzw. wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, czyli liczbę mieszkań oddanych do użytku przeliczanych na tysiąc mieszkańców. W skali kraju parametr ten wyniósł 5,8. Zdecydowanie powyżej tej średniej znalazły się województwa mazowieckie (8,6); pomorskie (8,1) oraz dolnośląskie (7,9). Słabo odczyt ten wypadł w trzech regionach na południu kraju. Mowa o Opolszczyźnie (2,7), Ziemi Świętokrzyskiej (3,2) oraz województwie śląskim (4,1).

Nominalnie, najwięcej mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim. Według danych, więcej, niż co piąte nowe mieszkanie powstało właśnie w regionie ze stolicą w Warszawie (21,1%). Co dziesiąte mieszkanie oddano w Wielkopolsce (10%) oraz na Dolnym Śląsku (9,9). To pokazuje pewną dysproporcję, jeśli chodzi o liczbę inwestycji mieszkaniowych w całym kraju. Zgodnie z przewidywaniami dominują mocne gospodarczo województwa, cechujące się wyższymi wynagrodzeniami oraz dużym udziałem w krajowym PKB.

Ile czasu powstaje mieszkanie?

Dla wielu inwestorów ciekawe mogą być statystyki dotyczące średniego czasu trwania budowy jednego budynku mieszkalnego. W 2020 roku wyniósł on 38,8 miesiąca, co jest dokładnie takim samym wynikiem jak rok wcześniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!