Mimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkań

Blisko 14 tys. mieszkań więcej niż rok wcześniej oddano do użytku w 2020 roku. To oznacza, że wzrost w pierwszym, pandemicznym roku wyniósł 6,7%,  informuje resort rozwoju. Łącznie mowa o ponad 220 tysiącach nowych mieszkań – zarówno w budownictwie indywidualnym jak i wielorodzinnym.

Mimo pandemii rośnie liczba nowych mieszkań
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 marca 2021

Jaką powierzchnię mieszkania najczęściej wybierają kupujący

Według danych za 2020 rok odnotowano delikatny spadek średniej powierzchni nowo oddawanych mieszkań. O ile w badanym okresie wynosiła ona 88,5 m, o tyle rok wcześniej była ona nieco wyższa, o zaledwie 0,1 m2. Spadek zatem jest nieznaczny, jednak wpisuje się w obserwowany w minionej dekadzie trend.

Tutaj należy rozróżnić mieszkania w domach jednorodzinnych oraz w budownictwie wielorodzinnym. O ile w pierwszym przypadku mówimy o statystycznej powierzchni 132,8 m2 o tyle w przypadku mieszkań w blokach wskaźnik ten to zaledwie 52,6 m2.

Od 15 marca kolejne województwa z lockdownemOd 15 marca kolejne województwa z lockdownemAnna Malinowska

Ile budynków mieszkalnych oddano do użytku w 2020 roku?

Zgodnie ze statystykami resortu rozwoju, w 2020 roku oddano do użytku 92.266 nowych budynków mieszkalnych. To oznacza wzrost o 7,7% w porównaniu do 2019 roku. Łączna ich kubatura to zgodnie z raportem 96.579,3m3 – to również oznacza wzrost o 7,7% w ujęciu rocznym.

Prawie 2/3 mieszkań (64,6%) została oddana do użytku przez deweloperów. To oznacza, że udział inwestorów indywidualnych oscyluje, podobnie jak w latach ubiegłych w okolicach 1/3 całości rynku.

Decyzja o budowie domu w czasach pandemii

Okazuje się, że dla wielu Polaków czas pandemii nie był okresem wstrzymywania się od inwestycji mieszkaniowych. W 2020 roku ruszyła budowa 223.842 mieszkań. I choć liczba ta jest niższa o 5,7% w porównaniu z 2019 rokiem, początkowe prognozy wskazywały na znacznie głębszy spadek. Wzrosła za to liczba pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem. W ubiegłym roku wyniosła ona 276.149 mieszkań co oznacza wzrost o 2,7%.

Państwowej ziemi nie kupisz do 2026 rokuPaństwowej ziemi nie kupisz do 2026 roku Mikołaj Frączak

Gdzie powstaje najwięcej mieszkań?

Jak wiadomo, polskie województwa różnią się od siebie pod względem powierzchni i ludności, dlatego do badań porównawczych stosuje się tzw. wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, czyli liczbę mieszkań oddanych do użytku przeliczanych na tysiąc mieszkańców. W skali kraju parametr ten wyniósł 5,8. Zdecydowanie powyżej tej średniej znalazły się województwa mazowieckie (8,6); pomorskie (8,1) oraz dolnośląskie (7,9). Słabo odczyt ten wypadł w trzech regionach na południu kraju. Mowa o Opolszczyźnie (2,7), Ziemi Świętokrzyskiej (3,2) oraz województwie śląskim (4,1).

Nominalnie, najwięcej mieszkań wybudowano w województwie mazowieckim. Według danych, więcej, niż co piąte nowe mieszkanie powstało właśnie w regionie ze stolicą w Warszawie (21,1%). Co dziesiąte mieszkanie oddano w Wielkopolsce (10%) oraz na Dolnym Śląsku (9,9). To pokazuje pewną dysproporcję, jeśli chodzi o liczbę inwestycji mieszkaniowych w całym kraju. Zgodnie z przewidywaniami dominują mocne gospodarczo województwa, cechujące się wyższymi wynagrodzeniami oraz dużym udziałem w krajowym PKB.

Ile czasu powstaje mieszkanie?

Dla wielu inwestorów ciekawe mogą być statystyki dotyczące średniego czasu trwania budowy jednego budynku mieszkalnego. W 2020 roku wyniósł on 38,8 miesiąca, co jest dokładnie takim samym wynikiem jak rok wcześniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!