Najem miejsca garażowego – jaka umowa?

Popyt na miejsca garażowe zawsze jest wysoki, szczególnie tam, gdzie brakuje miejsc postojowych. Nawet jeśli wynajmujemy je na krótko, np. sąsiadowi, warto zawrzeć z nim umowę najmu miejsca garażowego. Jaka powinna być to umowa, jakie elementy musi ona zwierać? Podpowiadamy.

Najem miejsca garażowego – jaka umowa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 marca 2021

Umowa najmu miejsca garażowego

Wynajmując miejsce garażowe, powinniśmy na początek wpisać datę oraz miejsce jej zawarcia, np. „Poznań, 11 marca 2021 r.” W dalszej kolejności należy oznaczyć strony takiej umowy. Nie należy tutaj ograniczać się jedynie do imion i nazwisk. Warto wpisać także adresy zamieszkania oraz numer dowodu bądź PESEL. Chodzi o to, by w razie kwestii spornych, nie było problemu z identyfikacją osób, bądź instytucji, które są stronami takiej umowy.

Jeżeli stroną jest firma, należy podać jej nazwę, adres siedziby, NIP i REGON. Jeżeli chcemy być bardziej szczegółowi, właściwym będzie umieszczenie numeru KRS. Dla ułatwienia kontaktu można także podać imię i nazwisko osoby reprezentującej daną firmę wraz z numerem telefonu, który ułatwi kontakt w sytuacjach awaryjnych.

Szczegóły umowy najmu miejsca garażowego

W przypadku takiej umowy należy określić ramy czasowe jej obowiązywania, czyli np. od „1 kwietnia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku”. Taki zapis oznacza, że od początku kwietnia do końca roku, najemca może parkować auto w oznaczonym miejscu.

Istotne jest także uszczegółowienie lokalizacji takiego miejsca garażowego, tak aby nie było żadnej wątpliwości, o które miejsce chodzi. Może być to na przykład numer stanowiska, ulica, numer oraz miejscowość i gminę, w której położony jest przedmiot najmu.

Ile kosztuje najem miejsca garażowego

W umowie należy określić wysokość czynszu, jaki co miesiąc będzie przekazywany wynajmującemu. Konieczne jest doprecyzowanie, czy należności z tego tytułu będą regulowane gotówką, czy przelewem bankowym. W przypadku drugiej z wymienionej opcji warto dopisać od razu nazwę banku oraz numer konta, na który mają trafiać środki w ustalonej wysokości.

Można także umówić się, że czynsz będzie wpłacany np. do 10. dnia każdego miesiąca.

Ponadto należy dodać zobowiązanie wynajmującego, co do wystawienia faktury, bądź faktur – jeśli oczywiście takie ustalenie padło w trakcie rozmów.

Czy można podnająć miejsce garażowe?

Jeśli jako wynajmujący nie chcemy, by najemca podnajmował miejsce garażowe osobom trzecim, należy to zaznaczyć w umowie. Dodatkowo jeśli istnieje regulamin miejsc garażowych powinniśmy jego treść załączyć do umowy, lub omówić najważniejsze punkty. Najemca powinien zobowiązać się do zapoznania z regulaminem. To istotne szczególnie wtedy, kiedy miejsce garażowe podlega na przykład wspólnocie mieszkaniowej, a wszelkie straty czy złamania wewnętrznych przepisów są zagrożone karami nakładanymi na właściciela takiego miejsca, czyli wynajmującego.

Na wszelki wypadek warto dodać także standardową informację, że sprawy nieuregulowane w danej umowie regulują przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym.

Wypowiedzenie umowy najmu miejsca garażowego

Umowa najmu miejsca garażowego może zawierać także ustalenia dotyczące jej wypowiedzenia, w tym np. wskazania okresu takiego wypowiedzenia np. jednomiesięcznego. Dla własnego bezpieczeństwa wynajmujący powinien również zawrzeć postanowienie, że może jednostronnie zerwać umowę, w przypadku zaległości płatniczych przekraczających np. jeden lub dwa miesiące licząc od terminu wpłaty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!