Od 15 marca kolejne województwa z lockdownem

Województwa mazowieckie oraz lubuskie dołączą 15 marca do regionów z dodatkowymi obostrzeniami, czyli do Warmii i Mazur, oraz Pomorza. Decyzje rządu mają związek z pogarszającą się sytuacją epidemiczną oraz coraz wyraźniejszą, trzecią falą zachorowań na COVID-19.

Od 15 marca kolejne województwa z lockdownem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 marca 2021

Gdzie obowiązuje lockdown?

„Podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim od najbliższego poniedziałku, czyli 15 marca. W ubiegłym tygodniu podjęliśmy decyzję o przedłużeniu zaostrzonych zasada na Warmii i Mazurach. Na Pomorzu, zgodnie z planem, zasady zaczną obowiązywać od 13 marca” — napisano w czwartek (11.03) w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Premiera.

Obecne decyzje oznaczają, że zaostrzony reżim sanitarny we wszystkich czterech wymienionych regionach potrwa co najmniej do 28 marca 2021 roku. „Musimy ograniczyć mobilność społeczną, by zminimalizować ryzyko nowych zakażeń” — wyjaśnia rząd. Trzeba jednak pamiętać, że termin ten może zostać wydłużony, jeśli sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 nie ulegnie poprawie.

Jakie zasady w województwach objętych lockdownem?

W związku z wprowadzonym lockdownem, w objętych nim województwach, zamknięte zostaną m.in. baseny (z wyjątkiem tych w placówkach leczniczych oraz miejscach przygotowań kadry narodowej), sauny, solaria, kasyna, salony odchudzające oraz łaźnie tureckie.

Obostrzenia dotkną także hotele nie wliczając w to hoteli dla pracowników, oraz świadczących noclegi w ramach delegacji służbowych. Jak zaznacza rząd, dokładne wytyczne w tym zakresie znajdą się w przygotowywanym rozporządzeniu.

Nieczynne do odwołania pozostaną także galerie handlowe z wyjątkiem niektórych sklepów i punktów usługowych, teatry, muzea, galerie sztuki oraz kina. We wspomnianych regionach niemożliwe będzie także korzystanie z klubów fitness, siłowni oraz większości obiektów sportowych. Wyjątkiem jest otwarcie ich dla zawodowych sportowców. Wszelkie wydarzenia na nich organizowane, będą musiały odbywać się bez udziału kibiców.

Nauka w szkołach w woj. mazowieckim i lubuskim

Podobnie jak w woj. warmińsko-mazurskim oraz pomorskim, także w kolejnych województwach objętych lockdownem lekcje dla klas nauczania początkowego (I-III) będą organizowane w systemie hybrydowym. To oznacza, że część uczniów nadal będzie chodziła do szkół, a część pozostanie w domach, łącząc się z nauczycielem przez internet.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!