Czym jest najem okazjonalny mieszkania?

Chcesz wynająć mieszkanie, ale obawiasz się, czy nie będziesz miał problemów z lokatorami? Weź pod uwagę szczególną formę najmu, na którą od ponad dekady zezwala polskie prawo. Czym jest najem okazjonalny mieszkania?

Czym jest najem okazjonalny mieszkania?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 marca 2021

Jak ochronić interesy właściciela wynajmowanego mieszkania?

Umowa najmu okazjonalnego to jedna z form umowy, jaką wynajmujący może podpisać z najemcą mieszkania. Taka możliwość, jaką oferuje polskie prawo, przede wszystkim w większym stopniu chroni interesy właściciela mieszkania, niż ma to miejsce przy podpisaniu zwykłej umowy najmu.

Najem okazjonalny, może dotyczyć wyłącznie lokalu mieszkalnego. Nie ma o nim mowy w przypadku innych nieruchomości jak punkt handlowo-usługowy, magazyn, biuro, garaż etc.

Najem okazjonalny został wprowadzony i uregulowany w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Osoby zainteresowane zawarciem takiej umowy z najemcą, powinny zapoznać się najpierw z artykułem 19a tego aktu prawnego.

Podstawowym warunkiem skorzystania z omawianej możliwości jest to, aby właściciel wynajmowanego mieszkania był osobą fizyczną i nie prowadził działalności gospodarczej, która polega na wynajmowaniu lokali. Umowa musi być zawarta na czas oznaczony, maksymalnie na 10 lat.

Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?Do czego firmom telekomunikacyjnym potrzebne są słupy energetyczne?Anna Malinowska

Zalety najmu okazjonalnego

Najprościej rzecz ujmując, najemca deklaruje, że choć wynajmuje mieszkanie będące przedmiotem umowy, ma inne miejsce, w którym może zamieszkać, w przypadku rozwiązania umowy. Dzięki temu, wynajmujący mieszkanie na zasadach najmu okazjonalnego zyskuje szereg praw, o jakich nie ma mowy w przypadku zwykłej umowy.

Załóżmy, że najemca notorycznie nie płaci czynszu, co oznacza, że traci możliwość zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu, a właściciel może rozwiązać z nim umowę. W związku z tym, że przy okazji zawarcia umowy, podpisał przed notariuszem oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, musi on opuścić lokal. Musiał bowiem wcześniej wskazać dokładnie lokal mieszkalny, do którego w razie złamania umowy najmu okazjonalnego, będzie mógł się przeprowadzić.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym najemcą

Najem okazjonalny oznacza więc, że jako wynajmujący jesteśmy zabezpieczeni na wypadek, gdyby najemca okazał się nieuczciwym człowiekiem lub z innych przyczyn stałby się niewypłacalny. Wskazany przez niego inny adres oznacza, że najemca nie będzie eksmitowany na bruk, bo przecież ma gdzie mieszkać (!).

Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy?Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy? Martyna Kowalska

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego i eksmisja

Jeżeli najemca złamie umowę najmu, najpierw wzywamy go na piśmie, w którym możemy żądać opuszczenia lokalu w ciągu siedmiu dni. Jeśli najemca pójdzie w zaparte i nie opróżni lokalu, wówczas wynajmujący składa wniosek w sądzie o nadanie klauzuli wykonalności wspomnianemu aktowi notarialnemu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Potem pozostaje jedynie czekać na odpowiedź z sądu, która powinna nadejść w ciągu trzech dni.  To oznacza uruchomienie przyspieszonej procedury uzyskania nakazu eksmisji.

Warto pamiętać, że w przypadku najmu okazjonalnego eksmisja może zostać przeprowadzona zimą, a także wobec kobiet w ciąży oraz osób małoletnich.

Czy najem okazjonalny należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Zawierając umowę najmu okazjonalnego, jako właściciele lokalu mamy 14 dni na zgłoszenie tego faktu do skarbówki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!