Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?

Opowiadanie swojej zdrowotnej historii podczas wizyty lub teleporady u lekarza rodzinnego nie jest konieczne. Medyk wie bowiem o nas więcej, niż nam się wydaje! Wszystko za sprawą systemu e-zdrowia. Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?

Co o pacjencie wie lekarz rodzinny?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 marca 2021

Wybierasz lekarza rodzinnego – przekazujesz dane

Dawniej zmianie przychodni, czy przeprowadzce towarzyszyło przenoszenie opasłych kopert lub teczek z dotychczasową historią choroby i przebiegiem leczenia. Dziś w dobie cyfrowej, migracja dokumentów ma charakter przede wszystkim cyfrowy i ogranicza się do przeniesienia dostępu do danych, które znajdują się w państwowym systemie e-zdrowie.

W chwili wyboru lekarza rodzinnego otrzymuje on dostęp do wielu danych dotyczących naszego zdrowia, które stanową bazę dla kontynuacji leczenia oraz pozwalają lepiej poznać stan zdrowia pacjenta.

Co wie lekarz rodzinny?

Dostęp do systemu e-zdrowia pozwala lekarzowi zapoznać z informacjami, które pozwalają na właściwą ocenę stanu zdrowia oraz dotychczasową historię leczenia. To ważne, bo dzięki temu, nie musi przeprowadzać rozbudowanego wywiadu z pacjentem, który nie jest przecież w stanie pamiętać wszystkich informacji z przeszłości, dotyczących zastosowanych terapii, leków, wyników badań etc.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Anna Malinowska

Czy lekarz ma wgląd w dotychczasowe recepty?

Tak. Lekarz rodzinny jest w stanie zobaczyć, jakie recepty zostały wystawione dla konkretnego pacjenta, nawet jeśli wystawił je inny lekarz.  Mało tego, ma także wgląd do informacji, czy zostały one wykupione czy też nie (!) To ważne, bowiem powstrzymywanie się od zakupu leków może mieć istotny wpływ na dalszy rozwój choroby i obecny stan zdrowia.

Czy lekarz ma wgląd do wcześniejszych skierowań?

Tu również lekarz rodzinny posiada informacje o tym, czy i jakie e-skierowania zostały wystawione oraz do jakich specjalistów. Czy chodziło o badania, czy wizytę w szpitalu.

Lekarz pierwszego kontaktu posiada także wiedzę odnośnie przyjętych szczepień w ramach NFZ – dotyczy to zarówno pacjentów dorosłych jak również dzieci.

COVID-19: Kiedy ruszają szczepienia dla osób 65+?COVID-19: Kiedy ruszają szczepienia dla osób 65+? Michał Górecki

Czy lekarz rodzinny posiada informację o kwarantannie?

Twój lekarz musi posiadać pełną informację również o kwestiach związanych z zachorowaniami na COVID-19. Jeśli przebywamy na kwarantannie, odpowiednia adnotacja również pojawi się na ekranie jego komputera. To ważne np. w trakcie teleporady, podczas której zgłosimy pogorszenie się stanu zdrowia lub objawy wskazujące na zarażenie koronawirusem. Wówczas medyk może wykonać kolejne kroki, np. wysłać karetkę do pacjenta, który raportuje intensywne duszności.

Dlaczego lekarz ma dostęp do tylu informacji o stanie zdrowia?

Wszędzie tam, gdzie chodzi o nasze zdrowie lub nawet życie, kluczową sprawą jest jak najpełniejsza informacja o pacjencie. Tylko wtedy lekarz może zastosować optymalne leczenie, mając na uwadze nasz dotychczasowy stan zdrowia oraz choroby czy dolegliwości, jakie zdarzały nam się w przeszłości.

W przypadku osób, których stan zdrowia wymaga przyjmowania wielu leków, istotne jest dopasowanie kolejnych w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać ich właściwości. Lekarz może także zweryfikować zasadność przyjmowania niektórych medykamentów i przeorganizować „strategię” leczenia, dopasowując ją do aktualnych objawów czy dolegliwości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!