Państwowej ziemi nie kupisz do 2026 roku
Do 30 kwietnia 2026 roku zostanie przedłużone wstrzymanie sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie. Jest niemal pewne, że państwowej ziemi nie będzie można kupić do 2026 roku. W zamian rząd proponuje dzierżawę.
- Mikołaj Frączak
- /
- 10 marca 2021
Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarby Państwa
Obecnie przepisy uniemożliwiające sprzedaż nieruchomości, które wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP) obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku. Rząd chce, aby zostały one przedłużone o pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 roku. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 maja 2021 roku.
Dzierżawa zamiast kupna ziemi
Jak informuje resort rolnictwa — „wraz ze wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2016 r., podstawowym sposobem zagospodarowania nieruchomości z ZWRSP stała się dzierżawa”. Jak twierdzi ministerstwo, taka forma użytkowania ziemi cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych, którzy w ocenie resortu sporo oszczędzają na takiej praktyce. Nie muszą np. angażować znacznych środków na rzecz trwałego nabycia gruntów.
Dotkliwe kary za wypalanie trawMartyna Kowalska
Wstrzymanie sprzedaży a ceny gruntów
Jak ocenia resort, dzięki pierwotnym decyzjom w tej sprawie, jakie zapadły w 2016 roku ze skutkiem do kwietnia 2021, udało się zahamować wzrost cen gruntów z ZWRSP. Ponadto, dzierżawa stała się podstawową formą dysponowania nieruchomościami rolnymi znajdującymi się w państwowych zasobach.
Koniec ze spekulacjami gruntami rolnymi?
Ministerstwo zauważa także, że wstrzymanie sprzedaży wspomnianych gruntów uderzyło w spekulacyjne wykupywanie nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie zapewniały wykorzystywania nabytych gruntów do celów rolniczych. Zdaniem resortu kluczowy jest tutaj interes społeczny takiego rozstrzygnięcia.
Kiedy wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021? Martyna Kowalska
Ile gruntów rolnych posiada państwo?
Zgodnie ze statystykami sporządzonymi na koniec sierpnia 2020 roku, w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się ponad 1,3 mln hektarów gruntów, z czego ponad milion został wydzierżawiony przez rolników.
Sprzedaż nieruchomości za zgodą ministra
Przyjęty przez rząd projekt ustawy zakłada, że osoba wnioskująca do ministra rolnictwa o zgodę na sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziałów, będzie musiała wskazać wszelkie przesłanki społeczno-gospodarcze, które mogą uzasadnić taką transakcję.
W dalszym ciągu ma obowiązywać zasada, że wstrzymanie sprzedaży gruntów rolnych ZWRSP nie obejmuje tych nieruchomości, które zostały już przeznaczone na inne, nierolnicze cele. Mowa o tzw. nieruchomościach inwestycyjnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.